| Crisstinayy12 a întrebat:

Buna! Urmeaza sa merg la liceu dar nu stiu pe ce profil ar trebui sa ma indrept, deoarece imi plac cam toate: stiinte sociale, filologie, stiinte ale naturii, mate info./ mate info bilingv
Dar nu exista profilul perfect. Matematica imi place oarecum si mi se pare captivanta, dar eu inteleg lucrurile in propriul meu mod si obis uiesc sa ajug singura si prin efort la anumite concluzii mai grele, deci nu sunt vreun geniu, adica nu ma prind din prima mereu ca imi place sa o fac in modul meu( flexibilitate)Dar da, nu ma plictisesc cand incerc sa rezolv, desi obicei imi pierd rabdarea. Chimie la scoala unde sunt nu prea am facut, nu stiu daca sunt buna sau nu desi unii imi spun ca m as pricepe daca invat si ca mi se potriveste, nu vreau sa merg la medicina si nici nu ma pricep la fizica ca sa merg pe stiinte ale naturii, deci nu stiu ce sa zic. Poate exista si alte ramuri mai interesante… dar per total mi se pare boring. As vrea sa studiez neurologia, criminologia si genetica for my own knowledge dar nu sunt sigura daca bio-chimie ar ajuta la ceva. La filologie urasc geografia din tot sufletul si nu stiu mai nimic despre istorie, pur si simplu nu am fost atenta sau nu am vazut rostul ei, desi acum poate e interesanta sa invat, nu stiu? Limba romana si limbile straine imi plac mult. Iar stiinte sociale, imi plac chestiile logice, stiintele si sa gasesc/adun informatii, psihologia( desi nu cred ca despre asta este profilul), chestiile creative si sa creez, dar aici nu exista profil bilingv si de asemenea, geografie…ew. Si multi zic ca nu prea ai de unde alege dupa profilele umane.
Voi ce imi recomandati sau ce stiti despre fiecare profil ca sa ma pot ghida?

15 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ce varsta ai?

| Crisstinayy12 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu asta era intrebarea mea. Din moment ce am spus ca urmeaza sa merg la liceu cred ca poti sa iti dai seama happy

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Crisstinayy12):

Ce draguța esti, mersi ca mi ai amintit ca alta era intrebarea ce frumos.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu zic sa mergi spre potentialul tau maxim, adica mate-info sau bio-chimie.
Profilele de la uman nu prea te invata nimic, sa fiu sincer. Am facut stiinte sociale; bagi literatura de iti vine sa plangi de somn. La ce te ajuta? La nimic. Macar de s-ar face gramatica, dar nu.
La real ai parte in primul rand de anturaje mai ok. Tocilari dar si genii in devenire. Glume bune, oameni misto.
La filo ai 99% fete, majoritatea pitipoance, iar la stiinte sociale nu tocmai genii.
La real muncesti, dar merita. Daca vrei sa mergi la o facultate pe viitor, cu bacul de la uman te duci doar spre nimicuri (istorie-geografie, litere, relatii inutile, etc).
Cu real te poti duce oriunde, nu doar din punct de vedere al materiilor la care ai dat bacul, ci si ca pregatire. De la uman vii cu matematica m5, care e la nivel de gimnaziu. Nu ai sanse la o facultate bazata pe matematica.

| cruceLaGatDunhillLaBot a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

"Nu ai sanse la o facultate bazata pe matematica."
Zici tu? Cunosc o fata care a terminat politehnica venind de la sociale.

| Nirvanaaa a răspuns:

Mergi pe științe dacă e. Faci de toate. Eu am făcut limbi străine, istorie și limba română serios și acolo. Deci nu trebuie sa fii neaparat pe filo pentru astea.
Matematica e frumoasa, merita sa o faci in liceu. Genetica faci in clasa a XII-a la biologie, neurologie, eh aia mai mult in facultate, dar in liceu înveți sistemul nervos tot in clasa a XI-a la biologie. Fizica nu se face la nivel avansat la științe, mie mi s-a părut ok. Înveți și putina informatica de baza dacă prinzi profesor care chiar vrea sa facă asta. Faci o ora pe săptămâna in primii 3 ani.
Mi-au placut științele. Am plecat cu un bagaj de informații și mi-au folosit pentru cultura generală. Bine, m-au ajutat și pentru facultate, dar asta e alta poveste. Mate info recomand doar dacă te pasionează informatica.
Filologie - tu ai interes mai mult pentru științe exacte, nu știu cât te avantajează. Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Filologie e cel mai bun ca nu dai bacul la matematica eu am facut profil stiintele naturii apoi alt liceu cu profil tehnic si nu am realizat nimic am 27 ani stau acasa cu parintii am 12 clase fara bac diplome tehnician proiectant autocad, bucatar, agent de securitate si administrator retele IT si comunicatii... nu poti da unde vrei tu examenul de bac iti iei foile de la liceul de unde ai terminat faci cerere si iti spun unde sa mergi eu nu am mai facut nimic ca nu ma duce capul si nu ma angajeaza nimeni sunt un caz pierdut sa nu ajungeti ca mine tineti-va de carte si invatati

| cruceLaGatDunhillLaBot a răspuns (pentru anonim_4396):

"administrator retele IT si comunicatii"
Serios? Si nu te angajeaza nimeni?

| anonim_4396 a răspuns (pentru cruceLaGatDunhillLaBot):

Nu ma angajeaza ca toti cer experienta liceul este egal cu zero la fel si postliceala si facultatea diploma nu iti da experienta. experienta se capata pe parcurs dar nimeni nu ne ofera nici o sansa mai ales aici in judetul Galati

| cruceLaGatDunhillLaBot a răspuns (pentru anonim_4396):

Incearca EURES, internshipuri neplatite, cred ca occidentul o sa-ti ia diploma aia mai mult in considerare decat leprele din Romania.

| NekrosLife a răspuns (pentru cruceLaGatDunhillLaBot):

Nu am experienta si fara examenul de bac nu ma ia nimeni in seama am lucrat doar ca agent de paza 1 an si 3 luni

| cruceLaGatDunhillLaBot a răspuns (pentru NekrosLife):

La administrator de retele n-ai nevoie de asa ceva, mai ales in afara, se pisa pe BAC-ul tau, p-aia nu ii intereseaza daca ai luat bacul sau nu, pe aia ii intereseaza daca stii Linux ca pe Tatal Nostru si daca ai macar un certificat de sysadmin

| anonim_4396 a răspuns (pentru cruceLaGatDunhillLaBot):

Am diploma administrator retele nivelul 5 dar nu stiu nimic si linux nu am facut la liceu si nici sysadmin comenzi noi am facut doar instalari windows 95 98 xp 2000 vista milenium 7 8 8.1 10 si 11 si packet tracer si desene 2D 3D autocad si programul teamviewer atat

| cruceLaGatDunhillLaBot a răspuns (pentru anonim_4396):

Baga acolo linux 2-3 luni si faci treaba.

| cruceLaGatDunhillLaBot a răspuns:

"Si multi zic ca nu prea ai de unde alege dupa profilele umane"
A... da, vechea mentalitate comunista, nu asculta oamenii aia, habar n-au de viata lor
Da la stiinte sociale, faci matematica M5 pana in clasa a 12-a, logica, psihologie, limbi straine, e un profil super interesant si lejer. Ce profil ai terminat in cele mai multe cazuri nu concorda cu meseria de viitor, sunt unii care vin de la Uman si termina ingineria, medicina, informatica, asa ca nu exista nicio scuza, "nu ai de unde alege", baliverne aruncate in vant.