| blackmambajdjfjfj a întrebat:

E adevarat ca daca faci multe absente chiar si motivate repeti semesteul?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Creierash a răspuns:

Da.
Art.64. Sunt declaraţi amânaţi, semestrial sau anual, elevii cărora nu li se poate definitiva situaţia şcolară la una sau la mai multe discipline de studiu/module din următoarele motive:
a) au absentat, motivat sau nemotivat, la cel puţin 50% din numărul de ore de curs prevăzut într-un semestru la disciplinele respective. Consiliul clasei, cu acordul profesorului care predă disciplina respectivă, poate decide încheierea situaţiei şcolare a elevilor care absentează motivat, din cauza unor afecţiuni grave, menţionate ca atare în documente medicale, sau din alte cauze, pe care consiliul clasei le apreciază ca fiind justificate, cu condiţia ca, după revenirea la şcoală, aceştia să participe regulat la cursuri şi să poată fi evaluaţi. Deciziile luate în aceste cazuri se menţionează într-un proces-verbal, care rămâne la dosarul care conţine anexele proceselor-verbale ale consiliului profesoral.

7 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Semestrele,fie primul, fie al doilea NU se repeta.De repetat, se repeta intregul an scolar in cazul in care esti exmatriculat, cu drept de reinscriere, din cauza absentelor nemotivate.
Elevii care au absentat motivat si nemotivat la cel putin 50% din numarul orelor de curs prevazut intr-un semestru la disciplinele/modulele respective isi vor definitiva situatia scolara in primele 4 saptamani de la revenirea la scoala ( citeste Art. 129 din ROFUIP :

| danutzu96 a răspuns:

Repeti anul, nu semestrul. Daca absentele foarte multe (200-300) se poate sa te puna sa repeti anul. La cele motivate nu stiu cum e regula.

| NAT0 a răspuns:

În primul rând, întrebarea e pusă prost. Nu poți repeta doar un semestru, repeți anul.
Nu, nu e adevărat. Poți să repeți anul dacă nu ai note ca să-ți fie încheiate mediile pe un semestru sau pe ambele.
La 10 absențe la o singură materie nemotivate profesoara respectivă poate să te lase corigent, atât. În rest, altceva, nu.

| Valentinaldoilea a răspuns:

Repeti anul, nu semestrul. Pentru ca nu ti pot incheia mediile.

| duckermlocker a răspuns:

Nu are legatura... daca sunt motivate nu ai de ce sa-ti faci griji!
la 10 absente nemotivate se scade un punct
abia la 60 de absente nemotivate ai 4 la purtare, dar nu am auzit sa ramana cineva repetent din 4 la purtare, doar daca omori pe cineva...happy

| crscrs167 a răspuns:

Nu, nu este adevarat, s-a dat o lege pentru clasele a-11-a si a-12-a care daca depasesti peste 30 sau 40 de absente nu sunt sigur dirigintele are dreptul sa te exmatriculeze. Funda, te rog?

| jjslspspaj a răspuns:

Da