| Arhix a întrebat:

Salut TPU,

Este posibil sa invat o limba straina nestiind gramatica limbii romane?
Stiu sa vorbesc corect limba romana, la liceu am note mari, scriu corect, frumos, dar habar n-am cu ce se mananca gramatica.

In special vreau sa invat limba Rusa, mai intai invatand alfabetul chirilic.

Ce imi recomandati?

Răspuns Câştigător
| Țoglă a răspuns:

Este posibil.
Vei înțelege și scrie mai bine mai apoi propria limbă.
Bănuiesc că vrei să înveți rusă din pricina muzicii gangsta și gopnicilor de acolo.
Poți încercă să scrii în română dai cu caractere chirilice, nu-i greu.

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Depinde si la ce nivel vrei sa inveti, la nivel basic cred ca te descurci si cu minim de cunostinte de gramatica, in schimb, la nivel mai avansat, ai nevoie sa stii cate ceva despre fraza ca se aplica si la rusa si la orice alta limba.

| RAY a răspuns:

Daca nu stii gramatica de unde stii unde se pune virgula, punctul, semnul intrebari?

| Arhix explică (pentru RAY):

Le pun din instinct, asa imi vine si mi se pare ciudat daca nu le pun.

Dar gen nu stiu chestii de genu cum era pe la franceza cu subiecte, predicate, impartiri de fraze si din astea.

| Catrice a răspuns (pentru Arhix):

Perfect rolling on the floor
Rusa are 6 cazuri gramaticale, multe prepositions care se folosesc la mai multe cazuri și dacă nu știi sa faci analiza corecta a frazei, te-ai ars laughing
Sa nu mai spun ca în rusa o propoziție din romana nu o traduci mot-a-mot în rusa.

| artemidak a răspuns:

Pai învață frumos rusa.
astfel mai ai șanse sa aflii și chestii din romană.

și la rusa nu depinde de alfabetul ăla cât depinde de cuvinte.
crede-ma.