| PetracheAdrian a întrebat:

Salut, TPU! Fiica mea este clasa a XII-a la profil pedagogic si este pusa in fata faptului ca i s-ar scadea nota la purtare din cauza absentelor nejustificate depasite la o singura disciplina, depasind procentul de 10% permis, ea avand 12.5%, adica 9 absente din 72 de cursuri la disciplina respectiva. Vreau sa aflu daca ea va mai putea ramane la profilul pedagogic cu nota la purtare de 9. Am citit si citez :"(2) Elevii care au media la purtare mai mică decât 9 în anul şcolar anterior nu pot fi admişi în unităţile de învăţământ cu profil militar, confesional şi pedagogic.". Acest paragraf, personal, imi indica ca nu ar trebui sa fie vreo problema. As dori o parere sau un mesaj concret in privinta intrebarii. Multumesc!

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

E vorba de accesul la liceu

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la secretariatul scolii si intreaba i pe profesori, numai acestia stiu exact, dar intrebarea este alta, de cfata a lipsi atit de mult de la scoala? Cu scuitire medicala aceste absente se pot rezolva si ea poate remedia nota, dar fara scutire medicala este mai greu deoarece absentele ei nu se justifică.

| Hyperion7 a răspuns:

Atât timp cât are media 9 și nu mai coboară, nu e problema in caz că vrea să dea la jandarmi, poliție sau unde vrea sa mai dea.

| PetracheAdrian explică (pentru Hyperion7):

Nu este nicio diferenta pentru profilul pedagogic? Multumesc anticipat!

| Hyperion7 a răspuns (pentru PetracheAdrian):

Din cate știu eu, nu!
Facultățile de stat nu condiționează cat sa ai la purtare, ca sa fii admis.
Sau mă rog, nu cred că o va trage cineva de urechi ca a avut media 9 la purtare, mai ales daca a învățat bine tot timpul.
Zic și eu

| Furnicuta000 a răspuns:

Cum sa o dea afara din liceu pentru ca are media 9 la purtare? Ar fi absurd. Ea a fost admisa la profilul ala si acolo ramane daca nu o sa fie exmatriculata (si nu se exmatriculeaza cu 9 la purtare). Paragraful ala se refera la admiterea la liceu

| Standt a răspuns:

Ar trebui sa stai de vorba cu fiica ta in legatura cu absentele de la scoala. Sigur nu stiai de ele pana nu a aparut riscul. Acum scapa la limita. Dar pe viitor va prinde curaj si nu stii unde ajunge.