| jackj a întrebat:

imi puteti zice si mie ce este ideea unei opere literare? Sau ideea unei opere epice, la ce se refera?

Răspuns Câştigător
| corolav a răspuns:

Păi e simplu. Ideea este acel punct important, care se relisfează pe toată distanţa lucrării, care se constituie în direcţia generală a lucrării literare. Un război, de exemplu; iubirea dintre un bărbat şi o femeie; Realizarea unui prototop de avion; cucerirea Troiei- în cazul războiului troian din "Iliada"; Răscoala lui Spartacus - în cazul romanului "Spartacus"; viaţa unui fost ocnaş care ajunge primar al unei localităţi din Franţa şi apoi dedicarea vieţii sale pentru salvarea vieţii tinerei Cosette în cazul romanului "Mizerabilii"; peripeţiile tînărului Remy care umblă să-şi regăsească familia, în cazul romanului "Singur pe lume". Asta e.