| May2001 a întrebat:

Intru in clasa a IX-a si am o intrebare. Seful clasei se alege dupa cea mai mare medie sau dupa preferintele colegilor ( avand in vedere ca nu ne stim unii pe altii )?

16 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

O sa va intelegi intre voi si cineva, probabil unul dintre cei cu mediile de admitere cele mai mari, va fi ales sef.

| zurick a răspuns:

La mine șeful clasei în clasa a IX-a a fost cel ce a intrat primul (media cea mai mare).Dar depinde de diriginte, el va fi cel ce va alege.

| Sn4k3 a răspuns:

Pe noi ne-a pus sa votam si normal, am votat o fata laughing (cea care parea cea mai desteapta).

| AC4S4 a răspuns:

Probabil dupa vreo 2 saptamani de scoala diriginta va intreba cine vrea sa fie seful clasei. Daca cel putin doi oameni ridica mana, atunci se va vota. Seful clasei nu face regulile clasei, nu spune altora ce sa faca. Seful clasei este un reprezentant al clasei, merge la consiliile elevilor, transmite anunturi de la diriginte la clasa, imparte chestionarele pentru burse, abonamente de autobuz sau altele. Stiu ca in clasele mici poate seful clasei se ocupa cu scrisul in carnetel celor ce faceau galagie la ore, acum nu mai are aceleasi treburi.

| PikaPikaChuChu a răspuns:

Voi o sa hotarati cand veti fi in fata faptului
Noi am hotarat sa lasam vreo luna sa treaca pana alegem seful clasei, pe cale democrata, adica oricine poate sa candideze si oricine poate sa aleaga
Acum, democratia nu este obligatorie. Daca voi hotarati sa il alegeti dupa medie e alegerea voastra

| Seby52 a răspuns:

Chiar daca pare interesant, incearca sa nu te bagi in functia asta decat daca esti pregatit.
Daca ceva se intampla toti profesorii cu tine vor vorbi si/sau vor da vina pe tine.

| WhOo a răspuns:

Nimanui nu o sa-i pese de chestia asta in liceu laughing

| May2001 explică:

Multumesc! Ideea e tocmai ca nu vreau sa fiu sef al clasei dar am cea mai mare medie din clasa la admitere. happy

| justanotheralien a răspuns:

Lol, tu crezi ca va fi asa ceva? La mine nu e.

| vladutzu09 a răspuns:

Depinde de ce diriginte ai. De obicei se alege dupa preferintele colegilor laughing

| jasmin1rose a răspuns:

Uneori se voteaza. Adica se aleg sa spunem 5 cu mediile cele mai mari si ceilalti elevi decid.
Sau pur si simplu decide diriginta.
Oricum, seful clasei va fi unul dintre cei cu notele cele mai bune.

| sokeging a răspuns:

Depinde de la caz la caz, nimic nu e batut in cuie.acuma seful de clasa trebuie ales,insa trebuie sa fie persoana care sa isi asume responsabilitatea clasei,gen toti colegii sa fie in clasa dupa ce se suna si sa fie liniste,paana vine profesorul sua profesoara,sa se asigur ca nu bat hormonii prea tare si nu fac tampenii astia in clasa gen sa sara pe geam,sa se bata, sa-si lase dragostea sa fie prea libera, pana la momentul unor filme erotice, sa fie mereu creta in clase sau, in fine chestii de baza pentru predarea orei.De asemenea seful de clasa nu are prieteni,si e impartial, daca toata clasa izoleaza pe un tip sua otipa, el sau ea trebuie safac ce poate ca macar in timpul liceului sa nu se formeze bisericute si sa se formeze o bisericuta uriasa intreaga clasa, respectiv o familie, de asemenea vei primi multe responsabilitati pe umeri.Deci trebuie sa fie o persoana misto dar care sa isi dea seama ca o clasa e o familie chiar daca pret de 4 ani,si intr-o familie, te certi, divortezi, nu-ti vorbesti cu zilele, dar te impaci pana l a urma cand iti dai seama ca nimic nu se poate realiza singur sau impartiti in bisericute.

| doreal a răspuns (pentru sokeging):

Da' ce e sefu' asta? Psiholog?

| malika a răspuns:

Nu se ia dupa nicio medie si nici dupa preferintele colegilor. Asa cum ai spus si tu, nu va cunoasteti, fiind la inceput. Probabil va alege dirigintele pe ala care iese mai mult in evidenta sau pe care i se pune pata (cel putin la mine asa a fost). Plus ca nu iti doresc sa iti fie incredintata o asemenea responsabilitate.

| Username393 a răspuns:

Se alege la inceput, in prima ora de dirigentie si depinde de diriginte. Cateodata il alege dirigintele sau poate sa ii lase pe elevi sa voteze. Eu am fost sef adjunct si nu aveam niciun chef sa merg la sedintele de consiliu.

| ILYely a răspuns:

Pai depinde mai mult se ia dupa medie