| ninjaboss a întrebat:

la LIMBA ROMANA ce este "pronume personal" Funda+vot

12 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Pronumele personal este partea de vorbire flexibila care tine locul unui substantiv. De exemplu, in loc sa spui: "Maria merge la scoala", poti spune "Ea merge la scoala". "Ea" este pronumele personal care inlocuieste substantivul Maria.
Alta definitie a pronumelui personal ar fi: Pronumele personal este pronumele care indica persoana vorbirii (eu, noi), cu care se vorbeste (tu, voi) sau despre care se vorbeste (el, ea, ei, ele). Mai multe detalii vezi aici:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Pronume_personal
Succes!

| onasis1961 a răspuns:

Pronumele personal este un pronume care desemnează persoane, animale sau lucruri, atribuindu-le una din cele trei persoane gramaticale. În propoziție îndeplinește în general aceleași funcții sintactice ca substantivul. La persoana a III-a, se referă la un substantiv sau la un grup nominal prezent în context

| Neimportant a răspuns:

Pronumele personal

- Pronumele personal indică diferitele persoane care participă la actul comunicării.
- Pronumele personal are gen numai la persoana a-III-a: masculin (el, ei) şi feminin (ea, ele).

Obs. : Pronumele personal NU devine adjectiv chiar dacă determină sau însoţeşte un substantiv.
ex: Camera lui → pronume personal → atribut pronominal
Camera lor → pronume personal → atribut pronominal
Camera mea → adjectiv pronominal(se acordă în gen, număr şi caz cu substantivul determinat) → atribut adjectival

Pentru mai mult: http://www.e-referate.ro/referate/Pronumele2006-11-08.html

Apasă pe Download referat.
(o să pricepi mai multe de acolo...)

| Dya22 a răspuns:

Pronumele este partea de vorbire care se declina si tine locul unui substantiv.
Pronumele personal demonstreaza diferitele persoane.
Pronumele personal are trei persoane:
-persoana I ( persoana care vorbeste);
-persoana a II-a (persoana careia i se vorbeste);
-persoana a III-a (persoana despre care se vorbeste).

| HardCandy a răspuns:

Pronumele personal este un pronume care desemnează persoane, animale sau lucruri, atribuindu-le una din cele trei persoane gramaticale. În propoziție îndeplinește în general aceleași funcții sintactice ca substantivul. La persoana a III-a, se referă la un substantiv sau la un grup nominal prezent în context: Pe Popești nu-i invităm. Ei nici nu așteaptă asta. eu, tu, el, ea, noi, voi, ei
alte forme> mie, imi, mi, mine, ma, noua, ne, ni, tie, iti, ti, tine, te, voua, va, vi, v-, lui, ei, il, ii, i, i-,-l,-o, lor, le si li. Funda?

| Chiperi_Iulian_1998 a răspuns:

Pronumele personal este un pronume care desemnează persoane, animale sau lucruri, atribuindu-le una din cele trei persoane gramaticale. În propoziție îndeplinește în general aceleași funcții sintactice ca substantivul. La persoana a III-a, se referă la un substantiv sau la un grup nominal prezent în context: Pe Popești nu-i invităm. Ei nici nu așteaptă asta.

| TPUpedia a răspuns:

PRONUMELE PERSONAL este un pronume care desemneaza persoane, animale sau lucruri, atribuindu-le una din cele trei persoane gramaticale.

| biancaaa50 a răspuns:

Pronumele personal este un pronume care desemnează persoane, animale sau lucruri, atribuindu-le una din cele trei persoane gramaticale. În propoziție îndeplinește în general aceleași funcții sintactice ca substantivul. La persoana a III-a, se referă la un substantiv sau la un grup nominal prezent în context

| ninjaboss explică:

Cui sa i dau funda?

| Corina a răspuns (pentru ninjaboss):

Acelui raspuns care te-a ajutat sa intelegi, la varsta ta, ce este pronumele personal.

| XxxxlovemusicxxxX a răspuns:

Pronume personal:
Adica:

pronumele personal pentru mine, pentru tine si ceilalti(pronume personal singular)
pronumele personal pentru noi voi si ceilalti(pronume personal plural)

PRONUME PERSONAL:

SINGULAR PLURAL

1.eu 1.noi
2. tu 2. voi
3. el, ea 3. ele, ei

pronumele personal persoana:intai, a doua, a treia(singular)(plural)

BAFTA LA SCOALA!
fundahappylaughing