| Alexutzu163 a întrebat:

luni am examen la romana si as vrea sa imi dati o schita la genul epic si liric. cam cum as face!

Răspuns Câştigător
| SilvianG a răspuns:

Păi.

GENUL LIRIC :

-Sentimentele,ideile,gândurile,trăirile sunt exprimate în mod direct prin intermediul eului liric
-Modul de expunere predominant este descrierea
-Apar figuri de stil
-Mod de expunere predonimant : descrierea
-Nu are personaje
-Forme pronominale/verbale la persoana întâi ( eu, noi ) și a doua ( tu, voi )
-și are multe specii, o să îți dau câteva exemple care e posibil să le întâlnești la examen: Pastelul și doina
-Are indici spațiali și temporali ( Ieri în poieniță, La Humulești pe vremea când era tata tânăr, etc )

GENUL EPIC:

-Ideile, gândurile, sentimentele, trăirile sunt exprimate în mod indirect cu ajutorul personajelor prin relatarea unor acțiuni
-Modul de expunere predominant este narațiunea și dialogul chiar monologul
-Are acțiune și personaje
-Formele verbale și pronominale apar la PERSOANA A 3 A ( el/ea/ei/ele )
-Iar din nou specii care apar mai des la genul epic sunt : Basmul, Nuvela, Romanul, Schița, Balada și fabula.

Mult norocwinking Și eu îl dau tot luni.

| Alexutzu163 explică (pentru SilvianG):

Mersi si bafta si tie

| maria6 a răspuns (pentru SilvianG):

Indici spatiali si temporali apar in genul epic. Exemplul dat este epic.