| Stolo a întrebat:

Ma tot uitam pe google la peisaje montane si nu nu mai din partea de vest(europa, americile) a globului si mi-am zis ca ar trebui sa incerc si estul. Am observat ca zonele din asia(in special china) sunt mai sf, ciudate, alte forme ale muntilor, si nu-mi explic care ar fi cauza, de ce nu si in alte
parti ale globului? Funda celui care imi poate explica :D
Cam asta am cautat+ google earth

https://www.google.ro/......ps?/search

Răspuns Câştigător
| Laura0 a răspuns:

Multi din asia, china....etc au inaltimi mari, plus ca poate-s si batrani si din cauza factorilor geografici.ex ploaie, vant etc s-au erodat si din cauza asta au forme ciudate si noi in Romania avem munti cu forme ciudat, din cauza factoriilor. sper ca te-am ajutat^^...

2 răspunsuri:
| Laura0 a răspuns:

Muntii^

| Stolo explică:

Nu stiu daca sunt mai vechi ca Muntii Anzi sau Stancosi, dar ca marime clar sunt peste. Cine stie, poate nu am acordat eu atentie la ce trebuia, obisnuit fiind cu peisajele occidentale promovate de zeci de ani. Terra e plina de surprize