| HristeaAlin02 a întrebat:

Mereu am avut o intrebare legata de cum arata Romanii, ma refer la faptul ca aratam mai mult ca Italienii, Spaniolii sau Grecii sau aratam mai mult ca Germanii, Rusii, sau Suedezii (Scandinavii).

Răspuns Câştigător
andreia67
| andreia67 a răspuns:

Majoritatea romanilor seamana mai mult cu grecii, italienii si spaniolii decat cu germanii, rusii sau scandinavii. In orice caz romanii au aparente foarte variate datorita emigratiei masive din secolele trecute. In opinia mea suntem unul dintre cele mai corcite popoare din Europa, studiile dovedesc asta. In linkul de mai jos un articol interesant: https://www.quora.com/Do-Romanians-look-more-like-Slavs-or-Mediterraneans

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde!
Pe teritoriul Romaniei traiesc de sute de ani: greci, turci, tatari, nemti, unguri. Incrucisarea cu ei ne-a modificat constitutia fizica, putand semana cu usurinta cu oricare din rasele mentionate mai sus.
Clar, nu prea semanam cu italienii si spaniolii, ca nu prea au fost pe teritoriul Romaniei. Oricum ei sunt mici de statura si bruneti la ten si par, noi suntem mai mult cu pielea alba, chiar daca avem parul negru, saten ori blond.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Aratam ca ultimii prosti din europa.