| LeahuMarius97 a întrebat:

Semestrul acesta trebuie sa facem un proiect la fizica legat de curentul electric.As vrea sa fac o macheta sau ceva, dar nu am idei si nici nu prea stiu de unde sa-mi procur materiale (becuri, cabluri etc...). As dori totusi sa fac ceva destul de cmplex. Vreau o idee buna, poate ceva indicatii. big grin

Răspuns Câştigător
| antonG a răspuns:

In scoala/liceu se studiaza chestiuni elementare de fizica, asa ca nu trebuie ceva complicat (ex. electronica - sa construiesti un mic amplificator, etc.). Trebuie sa faci o macheta simpla, legata de lectiile studiate, eventual insotita de o problema care sa prezinte detaliat fenomenele din circuitul propus. Sa zicem pe tematica: Curentul Continuu - legarea surselor si rezistentelor - in serie vs. in paralel. Schema o faci tu, in functie de preferinta, asa incat sa pui in evidenta diferentele dintre legarea in serie si cea in paralel. Pentru partea tehnica a machetei iti trebuie niste fire, intrerupatoare, beculete de lanterna, baterii, accesorii de conectare pentru baterii, aparate de masura, becuri si cabluri. Ca sa lucrezi ingrijit la partea tehnica ar fi bine sa iti iei niste scule minimale - un pistol de lipit, banda izolanta, patent, surubelnita. Suportul machetei poate fi dintr-o scandura, o placa de PAL sau de traforaj, chiar un carton mai teapan. Pentru partea electrica (inclusiv scule), gasesti tot ce iti trebuie la magazine de componente electronice sau electrice (mai putin la electrice, astia vand chestii mari, pentru retea). Exemple de magazine (am vazut in diverse orase): Dioda, Lumea Electronicii, Quintrix, Adelaida etc. Cred ca pentru intreaga parte electrica (daca iti iei si scule) te incadrezi in 100 lei.

Daca esti mai mare si ai invatat curentul alternativ (atentie! l-ai invatat, nu s-a invatat dar am uitat) poti sa iti bagi nasul si in ceva pe curent alternativ - tot cu becuri, motorase, condensatoare, aparate de masura, eventual o instalatie pentru un bec special. Aici iti prinzi nasul si poate fi riscant, plus cheltuiala e mai mare (poate ajunge in 200-300 lei chiar, in functie de ambitie).

3 răspunsuri:
| pcris a răspuns:

Cablu si bec daca nu ai gasesti pe la piata. Ai putea folosi si un releu sau o sonerie in circuit daca gasesti. Eu asa am procedat parca prin clasa a VIII-a mai demult. happy

| Manu_2267 a răspuns:

Tot felul de chestii aici te pot ajuta dar ai GRIJA!
http://www.instructables.com/

| Viorel_Mihai_1993 a răspuns:

Ma nepoate
ma nepoate