| Losnams a întrebat:

si sarbatori fericite! Vreau sa va intreb cum au fost pentru voi primele zile de liceu? Nu v-ati simtit ciudat avand in vedere ca toti colegii sunt noi? Cum e in primele zile de liceu? Dau funda

5 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Depinde de tine ca persoana cum esti.
E diferenta mare intre o persoana timida si la locul ei, gen tocilarul din prima banca si alta intre o persoana sociabila si de ce nu populara.
Primele zile au fost ok, am avut norocul sa pic in clasa cu un fost coleg de generala si mai cunosteam persoane pe la clasele mai mari.
Pe scurt a fost o experienta placuta.
As da timpul inapoi sa mai trec odata prin anii de liceu!

| BuLaNNNeL a răspuns:

Ideea sa nu stai mut. Chiar dacă nu cunosti te bagi cu ei in seama. Care vezi ca-s comunicativi hop si tu langa ei (dar nu ca musca-n lapte, sa stii sa te faci placut, caterinca, etc).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In cazul meu, primele zile de liceu nu au fost cele mai bune- nu cunosteam aproape pe nimeni, ceilalti colegi te priveau,, de sus,, as putea spune, profesorii nu au lasat timp suficient pentru acomodare. Cea mai frumoasa perioda o consider facultatea- este cu totul diferit, nu este acea dictatura din liceu, ai si timp liber, daca nu ai chef de un curs nu te duci, fara sa te traga cineva la rapundere. DAR REPET! Asta a fost in cazul meu, nu mi-a placut perioada liceului. In cazul tau lucrurile pot sta cu totul diferit si asta depinde doar de mediul care te inconjoara!

| Edmonds2342 a răspuns:

Pentru mine a fost ok, având în vedere că am căzut în aceeași clasă cu doi foști colegi (din gradinita suntem colegi). Asta nu înseamnă că nu am creat legături cu noii colegi. Te sfătuiesc să intri in vorba cu cei cu care crezi tu că te vei înțelege, după aparențe. In timp vezi cine rămâne prieten și cine nu

| Mariaaaa2018 a răspuns:

Buna!
Prima zi de liceu este frumoasa. Adevarat,in prima zi pare putin ciudat,colegi noi,va uitati unii la altii,diriginta noua sau diriginte,alta clasa s-a.
Dar tot in prima saptamana deja o sa incepeti sa vorbiti, totul o sa fie foarte bine.
Daca esti mai timid probabil o sa iti fie putin mai greu sa comunici dar eu zic sa fii prietenos, sa vada si ceilalti ca esti de treaba. Imprieteniti-va, glumiti, radeti! Iti zic sigur, anii de liceu sunt cei mai frumosi. Pana in clasa a 12-a o sa aveti foarte multe amintiri. Acum poate ca sunt si unii colegi mai putin de treaba, dar nu trebuie sa va certati sau alte treburi. E bine sa faci parte dintr-un colectiv cat mai unit.
Acum o sa cunoasteti si profesori noi(daca esti in acelasi liceu ca si in generala probabil o sa ii cunosti pe cei mai multi).
Fii natural, nu te rusina, fa-ti prieteni, sa va intelegeti ca fratii, asta e foarte important! Te pup!