| WAndrei95W a întrebat:

Salut Tpu.Stie cineva exemple de drumuri transcontinentale din Europa sau macar unde as gasi informatii legate de acest subiect.Am de facut un referat power point si nu gasesc un site unde sa ma documentez. Ofer Funa!

Răspuns Câştigător
| corolav a răspuns:

"Drum transcontinental " înseamnă un anume astfel de drum care leagă două continente( trans = peste). Deci nu este din Europa. Este din Europa pînă în Asia.
În cazul Europei un astfel de drum este „Transsiberianul ", o cale ferată care străbate Rusia, de la Moscova pînă la Vladivostoc.
Un alt drum poate fi considerat podul de peste strîmtoarea Bosfor, la Istanbul, care leagă Europa de Asia.
Un alt drum este canalul de Suez ( Egipt care leagă Europa ( din Mediterana ) cu Asia și cu Africa.
Un alt exemplu de drum transcontinental este canalul Panama, cel care leagă cele două Americi.
Dar acum, cele mai cunoscute drumuri transcontinentale sînt cele aeriene, care leagă un continent cu toate celelalte ale lumii.
Sau cele maritime.
Pentru Europa cel mai cunoscut este „transatlanticul".