| Alex135653266 a întrebat:

Salut TPU. Stie cineva pe ce data se ia vacanța de vara?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Data nu este aceeasi pentru toate profilele si clasele din invatamantul preuniversitar.
Conform Ordinului nr. 5.549/2021, privind structura anului şcolar 2021-2022, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 1
  (1) Anul şcolar 2021-2022 începe la data de 1 septembrie 2021, se încheie la data de 31 august 2022 şi are 34 de săptămâni de cursuri. Cursurile anului şcolar 2021-2022 încep la data de 13 septembrie 2021.
  (2) Prin excepţie de la prevederile alin. (1), se stabilesc următoarele:
  a) pentru clasele a XII-a zi, a XIII-a seral şi frecvenţă redusă, anul şcolar are 32 de săptămâni de cursuri, care se încheie la data de 27 mai 2022;
  b) pentru clasa a VIII-a, anul şcolar are 33 de săptămâni de cursuri, care se încheie la data de 3 iunie 2022;
  c) pentru clasele din învăţământul liceal - filiera tehnologică, cu excepţia claselor prevăzute la lit. a), şi pentru clasele din învăţământul profesional, anul şcolar are 37 de săptămâni de cursuri, care se încheie la data de 1 iulie 2022."