| AlinH05 a întrebat:

Sunt clasa a 8 a si nu ma pot hotari la ce liceu sa merg mai departe. Am medii peste 9, 80 dar nu prea imi place nici sa stau toata ziua si sa invat. Am de ales intre profil mate-info la colegiu sau profil economic la un liceu tehnologic. Cred ca m-as descurca la mate-info dar nu vreau sa stau mai mult de 1-2 ore pe zi sa scriu/invat. Economic imi place pentru ca cred e ceva de viitor. Si as mai vrea sa merg la profilul economic deoarece colegii mei merg aproape toti la liceul tehnologic. Va rog sa argumentati alegerea. cel mai bun raspuns are fundita! Multumesc.

3 răspunsuri:
| maria6 a răspuns:

Cred ca altfel se pune problema. Ce te vezi facand cu placere in viitor? Daca vei merge la serviciu gandindu-te cu groaza ca incepe o noua zi de plictiseala, de teroare sau orice altceva degeaba vei face acea munca.
Pe scurt alege ceea ce simti ca este pentru tine.

| SUDSteaua1947 a răspuns:

Dupa ce spui tu e clar ca profilul mate-info trebuie sa pice deoarece e pacat de media ta.la mate trebuie sa "mananci" caietul.

| AlinH05 explică:

Am uitat sa precizez. nu prea imi place fizica si chimia, si din cate am inteles se pune mare baza pe ele la mate-info.