| AlinH05 a întrebat:

Sunt clasa a 8 a si nu ma pot hotari la ce profil sa merg mai departe. Mate-Info sau economic as merge la mate-info pentru ca sunt foarte bun la informatica, dar nu imi place fizica, chimia (si nici nu-s prea bun la ele chiar daca am medii mari, peste 9), si nu vreau sa stau multe ore acasa sa invat pentru scoala. Iar la economic as merge pentru ca in mare parte imi place ce se face acolo, si mai merg 2, 3 colegi la acest profil. Am nevoie de sfaturile voastre, unde ziceti ca ar trebui sa merg si de ce. Multumesc, FUNDA!

6 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Mate-Info sau economic?

Mate-Info NORMAL!

Fizica, chimia din liceu, sunt foarte frumoase!

Fizica, chimia sunt prezentate cam aiurea la gimnaziu și nu sunt atractive pentru elevi!

Fizica, chimia nu mi-au plăcut nici mie la generală // gimnaziu, dar la liceu mi-au plăcut foarte mult!

| valentingb a răspuns:

Si la economic faci fizica si chimie. Dar nu asta conteaza. Important e sa mergi acolo unde iti place mai mult, ca sa te ajute pentru facultate si mai apoi sa fii un adevarat profesionist. Poti sa te faci si tractorist, cata vreme esti cel mai bun din breasla. Asta conteza :calitatea.

| FadetoBlack a răspuns:

Noi îţi dăm doar nişte recomandări, tu alegi ce doreşti!
Eu recomand mate-info. Pentru multe motive... Însă mi-e prea lene să scriu la ora asta.

| suffarstar a răspuns:

Pai fa o lista cu materiile care iti plac, si in functie de ele ghideaza-te. Informatica e mai complicata decat pare, nu cred ca iti va placea. Matematica e foarte grea si daca nu o stapanesti la perfectiune, te vei chinui.Filologia nu iti place? Stiintele sociale?(dar la astea ai de tocit si perspective nu prea multe)

| NevastuicAaA a răspuns:

Ce greseala...tu nu trebuie sa te iei dupa colegi nici sa mergi unde e mai usor si nu se invata.

Gandeste-te ce faci dupa liceu, ce vrei sa urmezi, pe ce obiecte sa te bazezi
.
De obicei de la Mate-Info poti sa mergi oriunde mai departe.

| alice25 a răspuns:

Buna. Si eu tot clasa a8a sunt si eu vreau sa dau la economic deoarece este mai usor decat la mate-info si am inteles ca matematica la de economic se pricepe mai repede decat cea de la economic, iar pe langa astea eu stiu ca la economic se face si practica.
Succes la alegere, sper sa o faci pe cea corecta.