| NeacsuM08 a întrebat:

Salut TPU! Sunt elev în clasa a VII-a. Pe primul semestru am avut media 10 la toate materiile, iar pe al doilea semestru cred că o să-mi iasă o materie de 9.50. Cum o să mi se trece la media anuală, 9.50 sau 10? Deoarece pe calcul îmi iese 9.75 la acea materie.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Media semestriala la o materie se rotunjeste cu pana la 0, 50 puncte in favoarea elevului, asa ca vei avea media semestriala 10 si media anuala tot 10 la acea materie.

1 răspuns:
| 120bulevard a răspuns:

Daca media la materia in sine, prin calculul mediei aritmetice da rezultatul de 9.50 se rotunjeste la 10, deci o sa ai media 10.