| Moldoveanu32 a întrebat:

Sunt in clasa a 8-a si acum o saptamana am sustinut simularile la Limba Romana si Matematica. Inainte cu doua saptamani, am invatat,am tocit, am rezolvat foarte multe teste. Iar inainte simularilor imi tot repetam ca o sa iau noata mare, o sa termin cu bine. Dar cand am primit subiectele, m-a cuprins o frica foarte mare. Nu mai stiam ce se intampla cu mine, mintea imi era blocata. Azi am aflat ca am luat niste note mici... Cum fac sa scap de aceasta frica? De fiecare data cand dau o teza, un test imi vine acest sentiment de frica.

Răspuns Câştigător
| Anca6991 a răspuns:

Memoria nu e un instrument unde sa inghesui intr-un timp scurt o cantitate mare de informatii, mai ales tocindu-le. Tebuie sa inveti continuu( nu ma refer numai la scoala aici), sa iti antrenezi memoria pentru a retine lucruri. De preferat e sa inveti logic, sa faci legaturi. Eu de exemplu am o memorie vizuala buna, invatam formulele si la test ma gandeam cum arata foaia, unde era formula si cum era scrisa. Altii au o memorie auditiva buna. Incearca sa descoperi caracteristicile astea ale memoriei si sa vezi care e cea mai buna pentru tine. Si inca ceva, notele de acum nu releva adevarata ta inteligenta. A fost un moment si trebuie sa demonstrezi ca a fost o intamplare. Incearca sa inveti din timp si mai ales la mate sa faci multe exercitii pentru a capata o siguranta asupra materiei. Bafta!

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie sa inveti mai din timp si mult mai mult. pentru teza, se invata inca de la inceputul semestrului, macar in 5 zile din saptamana. Nu aveai cum sa iei o nota mare invatand doar doua saptamani, fiindca astfel folsoesti memoria de scurta durata car este slaba. De aceea ai intrat in panica, fiindca in fata subiectelor ti-ai dat seama ca ai invatat complet insuficient. Pe semestrul asta schimba abordarea. Invata la perefctie fiecare lectie in ziua in care ti se preda, luicreaza in fiecare weekend foarte multe teste, reia materia iar si iar, repet-o, asa inat cu doua saptamani inainte de teza sa o stii mult mai bine decat o stiai acum in ziua tezei. Iar in cele doua saptamani de dianinte, edsi stii deja foarte bine materia, invata exact in ritmul intens in acre ai invatat acum. Vei sti mult mai bine si frica va disparea, alungata de siguranta

| Trumpinator a răspuns:

Eu am scapat jucand sahlaughing Ma concentram foarte tare si uitam de emotii, dar vezi sa nu intri in criza de timp. Ps am luat 10 la mate si 8 la ro asahappy