| ABCD122 a întrebat:

Dau funda.
Deci sunt clasa a8a si urmeaza sa dau simularile peste doua saptamani si imi este oarecum frica de proba la matematica din cauza faptului ca pana acum am facut numai exercitii usoare, in clasa faceam teste de evaluare insa doar primul subiect, iar pe celelalte 2 le lasam si tot asa.
Profesorul preda lectia 2-3 minute, apoi copiem din carte, fara exercitii pentru. acasa, aveam nota 10 daca mergeam la concursuri, etc.
Destul cu povestea mea de viata. Intrebarea mea este daca mai pot sa recuperez? Si cum sa scap de teama asta?

Răspuns Câştigător
| kattycata29 a răspuns:

Ai putea sa faci pregatire in particular (daca iti permiti sau daca sunt de acord parintii) sau ai putea sa rogi un coleg, vecin, prieten sa te ajute sa recuperezi.
Si chiar daca nu faceti problemele mai grele (ma rog, nu chiar grele) de la evaluari, fa-le tu singura si vezi ca poate ti se par usoare si te descurci.
Oricum, daca da ca anul trecut e ok, a fost extrem de usor, dar nu te baza pe asta.
Invata si lucreaza si cere ajutorul daca e nevoie.
Succes si stai linistita kiss

5 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

Asa am fost eu anul trecut. Eu faceam simularile din anii trecuti. La pregatire cred ca le-am facut pe toate laughing. Iti recomand sa faci la fel, lucreaza simularile din anii trecuti, ambele parti. Asa poate o sa te simti mai pregatita si nu o sa iti mai fie frica. Oricum e doar o simulare. Eu la simulari nu am invatat deloc, vream sa vad ce stiu. Pentru asta sunt. Examenul e important. Asa ca spor la facut teste laughing!

| R0R0 a răspuns:

Sa va zica ceva una de-a 9-a laughing
Deci, astea sunt doar niste simulari. Evaluarea din iunie e importanta. Puteti munci acasa, faceti exercitii. Nu sunt extraordinar de grele.
Daca crezi ca nu te descurci, poti sa iei meditatii. (nu-s foarte scumpe )

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Si eu sunt in clasa a 8-a ca si tine asta as vrea si eu sa stiu.

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Asa este examenul e cel mai important acum.

| Starla14 a răspuns:

Salut sunt tot pe a 8a...
Nu ne-ai dat toate detaliile necesare. Culegerea de matematica este structurata pe capitole ( 1 stea, 2 stele, 3 stele etc...). Daca te descuri cu exercitiile de la 1 si 2 stele ( geometrie + algebra) nu ar trebui sa te sperii de examen.
Iti doresc bafta, eu am mai mari problema la romana cu compunerile si argumentariile happy