| RasturnicaSiTrixy a întrebat:

Sunt in clasa a opta si sunt varza la mate, poa' sa-mi zica cineva ce inseamna radacina patrata?

Răspuns Câştigător
| Danzell a răspuns:

Radacina partata, sau radical, semn:√

radicalul unui numar x este un y care daca se inmulteste cu el insusi da x
adica asa:
y·y=x sau y²=x

sa zicem numarul 25 radicalul lui este 5
cum verifici asta:
5·5=? (evident 25)
cauta tu si radicalii pentru 36, 4, 16, 9, 100.
toate numerele de sus sunt patrate perfecte. adica radicalii (x·x) sunt numere naturale.

sunt si cazuri in care ai sa zicem numere gen 5, 6, 7 care nu au partat perfect., insa nu cred ca o sa va dea asta.
cel mai probabil o sa va dea situatii de genul

aflati care e patratul lui 10 sau
care e radicalul lui 121.

adica numere intregi.

tine minte regulile:

√x este operatia opusa ridicarii la putere (adica opusa lui x²)
√x·√x=y,
sau
x·x=y (acelasi lucru ca mai sus dar si sub o alta forma)

PS:
practic, daca iei toate numerele din tabla inmultirii care se inmultesc tot cu ele, ai ca rezultat un patrat perfect.

6 răspunsuri:
| ÎngerCretin a răspuns:

Adică. rădăcina pătrata a lui 100 este 10, deoarece 10 x 10 = 100. A lui 49 este 7 pentru că 7x7 = 49. Produsul a 2 numere egale. Altfel nu ştiu cum să-ţi explic. Din moment ce eşti a opta, cred că-ţi dă şi cu 2, 3 (câcaturi) şi nu îţi va da fix, ci cu virgulă. Aici ai cam belit-o. Eu sunt a 7-a şi am de astea care nu se fac exacte. deci la tine e nasoală treaba.

| stlucian a răspuns:

Dacă ordinul unui radical nu este precizat, atunci este vorba implicit de radicalul de ordinul 2, denumit și rădăcină pătrată.

http://vioricavinersan.wordpress.com/......deti-inca/

http://www.youtube.com/watch?v=rmkZhdl4Sj4

http://blog.webmateinfo.com/wp-content/uploads/2010/01/untitled_01.jpg

| RasturnicaSiTrixy explică:

Avem maine lucrare maine!

| marius129 a răspuns:

Radacina patrata sau radical este opusul ridicarii la patrat daca intelegi

radacina patrata din 49=7 7la patrat=49 7x7=49

Succes la test!

| Alina2Teodorescu a răspuns:

Asta inseamna radical.