| May2001 a întrebat:

Sunt in clasa a VIII-a si peste aproximativ o saptamana am evaluarea nationala. As vrea niste sfaturi de la cei care au trecut deja de acest examen si nu numai:
1) Cum sa scap de emotiile din preajma examenelor? Eu cred ca ma descurc destul de bine la mate si romana dar imi e frica sa nu uit pe moment, sa nu gresesc din neatentie sau sa nu imi pice fisa cum se zice...
2) Ce credeti ca vom avea la compuneri la romana?
3) alte sfaturi ce m-ar putea ajuta in aceasta perioada
Va rog raspundeti la intrebare, orice sfat e bine- venit!

Răspuns Câştigător
| sorana2998 a răspuns:

Hei buna, in primul rand mult succes la examen! In mai putin de 3 saptamani si eu am bacul.
1. Daca esti sigur ca stii, fii optimist, mergi cu mintea limpede la examen, fii sigur pe tine!
2. In ultima zi inainte de examen fii si relaxat, odihneste-ti mintea, destreseaza-te, stiu ca este o perioada grea dar trebuia sa te gandesti ca vei trece cu bine peste.
3. Lasa emotile deoparte deocamdata, asta e abia primul examen important din viata ta, mai urmeaza bacul, permisul, licenta.
4.Sa citesti subiectele cu atentie inainte sa rezolvi!
5. Nu prea conteaza compunerea, pentru ca vei avea oricum imaginatie, dar sa folosesti cat mai multe expresii.
Mult succes si lasa emotiile deoparte, nu ai de ce sa le ai, va fi bine! Te pup, mult succes!

3 răspunsuri:
| sonya a răspuns:

Buna,

Emotiile vor trece cu timpul. Pentru ca iti doresti foarte mult sa iei note mari, ca iti pasa si constientizezi ca e un examen important, emotiile si-au facut si isi vor face aparitia pana in ziua respectiva.

Participand la cat mai multe olimpiade, concursuri scolare vei invata sa faci fata si emotiilor.

Trebuie sa te incarci mult cu o gandire optimista. Nu trebuie sa dai in extrem, sa spui ca nu iti pasa si ca nu conteaza, cand tu de fapt fii ca nu e deloc asa. Fii cat mai calma, relaxata. Daca ai invatat, va fi totul bine.

Poti face exercitii de respiratie, poti incerca ca inainte de examen cu o zi sa faci cu totul altceva. Citesti ce iti place, te plimbi, orice ca sa te destinzi si sa iti ia gandul de la examen.

Nu va fi usor cu infranarea emotiilor, dar tu trebuie sa fii stapana pe tine si pe situatie. Va trebui sa citesti atent orice cerinta, iar la final sa te asiguri ca ai facut tot ce ai stiut exact cum s-a cerut.

Mai multa incredere ca totul va decurge cum trebuie. Daca te-ai pregatit pentru orice, te astepti la orice. Cand primesti subiectele, fa o pauza de 1 minut pentru a incerca sa iti controlezi/stapanesti ritmul batailor si apoi te apuci de scris.

Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand nu trebuie sa ai emotii deloc, chiar daca sunt involuntare. Nu-i mare lucru! Gandeste-te ca este un simplu examen la care trebuie sa faci foarte-foarte bine si sa te concentrezi de-a binelea. Cat despre compuneri, nu sunt Mama Omida ca sa-mi dau cu parerea, insa eu zic sa nu optezi niciodata pentru ce s-ar putea da. Niciodata sa nu-ti mai pui intrebarea asta. Trebuie sa fii pregatit pentru orice. Poate pica orice, mai ales ca sunt niste compuneri banale. Peste un an am bacalaureatul. Stii ce "compuneri" se dau acolo? Compunerea pe care o vei avea de scris la Evaluare Nationala va fi floare la ureche! Eu cand am avut examenul de Evaluare Nationala n-am mai pus mana pe carte vreo 5 zile inainte de prima testare si am luat peste 9 la ambele. Secretul e sa te fi pregatit din timp, ca sa nu ai probleme. Si sa te uiti la final pe foi ca sa te asiguri ca totul e ok si ca n-ai scris nimic gresit big grin Succes!

| BVali a răspuns:

Incearca sa nu te uiti deloc peste caiet in ultima zi inainte de examen sau in ziua examenului. E normal sa ai emotii, si cei mai experimentati au emotii la orice examen care il dau prima oara in viata.