| Nicusor2004Mld a întrebat:

Sunt in clasa a8 si am examenul anul acesta, as vrea sa ma axez mai mult pe romana.
Din punctul vostru de vedere, ce opera literara credeti ca va pica? Eu as vrea opera epica sau lirica.
Si cum as putea sa invat pentru examen?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poti sa-ti spun cu siguranta ce nu va pica anul acesta, ca ce va pica nu stie NIMENI, deoarece subiectele sunt secrete si facute doar de o comisie din 2-3 profesori.
Asadar, te sfatuiesc sa inveti absolut tot, cu exceptia a ceea ce s-a dat anul trecut si nu se va mai da anul acesta, pentru ca ghicitul nostru, s-ar putea sa fie un dezavantaj enorm pentru tine, daca nu ghicim corect si tu nu pui mana sa inveti absolut tot.
De invatat bine si mult se poate face inr-un singur fel: fara nimeni in jur si fara ceva sa te distraga. Ca atare, inchizi toata aparatura electronica din camera unde inveti, incepand cu telefonul, TV-ul, PC, tableta, laptop, radio. Apoi mananci, mergi la toaleta si pentru urmatoarele 4 ore pui mana si inveti.
Dupa 4 ore faci o pauza de 30 de minute si mananci ceva, mergi la toaltea dupa care revii la invatat.
Asta poti face sambetele si duminiciel, cand inveti 8 ore pe zi, ramanandu-ti timp berechet dupa aceae sa iesi afara.
In timpul saptamanii, mergi la liceu, apoi ai teme si inveti macar 2 ore pe zi, pentru BAC, neramanadu-ti timp de ieist sau alte activitati.
Stiu, este un sacrificiu temporar de 2-3 luni doar, care merita cu varf si idnesat, dat fiind decizia ta majora si vitala, de a lua o nota mare la BAC si de a-ti schimba viitorul si cariera.
Crede-ma, ca asta este un sacrificiu minor, pentru importanta acestui examen major, din viata ta. De el depinde cariera ta si viata, ta, pentru urmatorii 40 de ani.

| Elelei a răspuns:

Ce vrei tu nu se potriveste cu ce decid examinatorii.
Ca sa nu fii luat prin surprindere, inveti toata materia. Pentru ca din toata materia se da examen.

| Mariarobertina300000000 a răspuns:

Depinde de noroc...
Nu este foarte greu sa inveti niste caractristici.le iei logic.
Genul liric este reprezentat de exprimarea in mod liber, direct al sentimentelor...
Genul dramatic de actiune de persoanaje, daca ma intrebi pe mine genul liric se axeaza pe suflet iar epicul pe ceea ce se intampla in exterior.
Genul dramatic, te gandesti la o piesa de teatru si te gandesti la niste actori ce se intampla acolo si imbini cunostiintele generale cu cele pe care ti le preda profa
Daca vei invata argumetarea va fi floare la ureche...
Sa vezi pentru bac ce ai? deci bucura te!
Multa bafta