| Desh a întrebat:

Salut TPU! Tehnic înseamnă tehnologic?

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Daca te referi la liceu, raspunsul e da.

2 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

1. Care aparține tehnicii, privitor la tehnică.
1.1. Desen tehnic = desen care reprezintă la scară un obiect, cu înscrierea dimensiunilor lui, și care este folosit la construirea obiectului în spațiu.
1.2. Termen tehnic = termen de specialitate, caracteristic unui domeniu de activitate.
1.3. Care se ocupă de latura de strictă specialitate într-o meserie, într-o știință etc.

| esanatos a răspuns:

Depinde de context
1. Totalitatea uneltelor și a practicilor producției dezvoltate în cursul istoriei, care permit omenirii să cerceteze și să transforme natura înconjurătoare cu scopul de a obține bunuri materiale.

2. Totalitatea procedeelor întrebuințate în practicarea unei meserii, a unei științe etc.
https://www.qdictionar.com/definitie-dex/tehnic.php

poate fi si specializat, specific:
https://www.esinonime.com/sinonim/tehnic.php