| roxett123 a întrebat:

Salut,TPU! Trebuie sa fac un afis de lansare a cartii INVITATIE LA VALS, de Mihail Drumes si nu am nici o idee ..ma puteti ajuta?
Voi ce parere aveti despre aceasta carte?
FUNDAA!

Răspuns Câştigător
| zurick a răspuns:

Poti sa scrii citatul cu care a inceput cartea:
''Totul s-a sfîrşit: nu-mi rămîne decît să mă sinucid''
Uite si alte citate din carte care te-ar putea ajuta:
"Nu mai am putere sa vreau."

"Se sinucide cineva ajuns în vîrful piramidei sociale dupa ce a gasit cheia care descuie usa tuturor demnitatilor si onorurilor? Nu, niciodata! Ce face în schimb? Lupta! Lupta! Lupta! "

"Daca mi-ar pasa de suferinta pe care o las în urma si as cata s-o alin, nu m-as abate mereu din cale? Prefer sa merg înainte! Drumul învingatorului e înainte! Chiar daca ar calca pe cadavre."

"În definitiv, ce e dragostea decît o taina pe care o ascund îndragostitii si o poarta în umbra, de frica luminii? îndata ce taina se da pe fata, dragostea vestejeste, îsi pierde fragezimea, vraja, devine ceva obisnuit, de toate zilele."

"Aceasta forta a firii porunceste ca tu sa fii a mea si eu al tau, pentru a nu se tulbura cerul iubirii. "

"Aceasta forta a firii porunceste ca tu sa fii a mea si eu al tau, pentru a nu se tulbura cerul iubirii. Antenele mele mai lungi au înregistrat porunca înaintea ta. Cînd si tu vei primi-o, nimeni si nimic nu ne va mai desparti..."

"Tu esti, Mihaela, aceea pe care o caut fara s-o gasesc? Aceea pe care o astepti si nu vine? Aceea careia îi scriu si nu-mi raspunde? Mi se pare ca te vad în toate femeile si nu te aflu în nici una. Te simt cînd prezenta, cînd plecata? totusi mereu actuala. Daca uneori te prind de mina, faptura ta se topeste ca un fulg de zapada..."

" În materie de dragoste perseverenta e o arma care nu da gres. "

"Numai lipsa unui obiect ori a unei fiinte, care ne-a apartinut o data, ne pune la lumina adevaratul pret."

"Dragostea e foamea de femeie unica, si daca aceasta femeie se pricepe sa nu dea prea mult barbatului ca sa-l sature, ci dimpotriva îl lasa mereu flamînd, iata secretul lui Polichinelle care tine iubirea proaspata. "

"Nu lasa pasiunea sa se urce la creier si sa-ti ia mintile. Reteaz-o înca de la inima. Cine rationeaza în iubire e stapînul celuilalt. "

"Paradisul n-are numai un sarpe, ci mai multi. Vrei sa te muste sarpele geloziei, al infidelitatii sau al abandonarii? Veninul lor e rau, cîteodata chiar mortal. "

"Cîti oameni se pricep sa dispara cînd trebuie? "

"Asta e marea arta, sa stii sa mori frumos!"

"Nici atît: uneori minciunile sînt asa de frumoase! Ceea ce s-a petrecut între noi a fost ceva odios, întelegi? Asa cum e odios sa semeni un crin în mocirla. "

"Visuri nascute moarte."

"Iubirea e nesatioasa, de un egoism salbatic, vrea sa-i sacrifici tot fara a-i cere nimic în schimb, multumindu-te doar cu ceea ce-ti ofera. "

"Femeile învinse de viata au uneori o sete nebuna de a cadea tot mai jos, chiar simt o voluptate de a-si distruge ce a mai ramas curat în ele. "

"Aveam nevoie de odihna multa si lunga, sa nu se mai sfîrseasca. O odihna pe care nu ti-o da altcineva decît moartea. Caci de atîtea ori viata e mult mai grea decît moartea."

"Invitatia ta la vals n-a fost decît actul de nastere al acelei iubiri negre care sfîrseste cu moarte. "

"N-am creat nimic care sa ramîna generatiilor viitoare, dar am avut dragostea..."

"Iubirile mari sînt tocmai acelea de care te îndoiesti mai mult."

3 răspunsuri:
| zurick a răspuns:

Cartea este foarte frumoasa.Romanul incepe cu aceste cuvinte :''Totul s-a sfîrşit: nu-mi rămîne decît să mă sinucid.''Continund acesta sa-si motiveze alegerea de a se sinucide. Dupa despartirea lor Tudor o aduce pe Mihaela intr-o stare deplorabila care va urma sinuciderea acesteia.Deabia dupa pierderea Mihaelei Tudor Petrican realizeaza ca ea este dragostea sa, dar din pacate este prea tarziu. Tulburat de vina si de remuscari acesta se sinucide convins ca ''viata sa a inceput cu Mihaela si se va termina cu Mihaela''Cat despre afis poate poti sa-i faci pe cei doi atunci cand isi dansau dansul fara sa stie ca se vor mai intalni si ca se vor indragosti sau poti sa-i faci cand erau pa malul marii sau la constaninopol sau chiar poti face ca un colaj cu cele mai importante lucruri din viata personajelor

| roxett123 explică (pentru zurick):

Multumesc foarte mult pentru idei! dar cum as putea sa promovez cartea? ...adk ce sa scriu in acel afis ..in afara de imagini.:-D

| roxett123 explică (pentru zurick):

Iti multumesc foarte mult!

| zurick a răspuns (pentru roxett123):

Poti sa scrii citatul cu care a inceput cartea:
''Totul s-a sfîrşit: nu-mi rămîne decît să mă sinucid''
Uite si alte citate din carte care te-ar putea ajuta:
"Nu mai am putere sa vreau."

"Se sinucide cineva ajuns în vîrful piramidei sociale dupa ce a gasit cheia care descuie usa tuturor demnitatilor si onorurilor? Nu, niciodata! Ce face în schimb? Lupta! Lupta! Lupta! "

"Daca mi-ar pasa de suferinta pe care o las în urma si as cata s-o alin, nu m-as abate mereu din cale? Prefer sa merg înainte! Drumul învingatorului e înainte! Chiar daca ar calca pe cadavre."

"În definitiv, ce e dragostea decît o taina pe care o ascund îndragostitii si o poarta în umbra, de frica luminii? îndata ce taina se da pe fata, dragostea vestejeste, îsi pierde fragezimea, vraja, devine ceva obisnuit, de toate zilele."

"Aceasta forta a firii porunceste ca tu sa fii a mea si eu al tau, pentru a nu se tulbura cerul iubirii. "

"Aceasta forta a firii porunceste ca tu sa fii a mea si eu al tau, pentru a nu se tulbura cerul iubirii. Antenele mele mai lungi au înregistrat porunca înaintea ta. Cînd si tu vei primi-o, nimeni si nimic nu ne va mai desparti..."

"Tu esti, Mihaela, aceea pe care o caut fara s-o gasesc? Aceea pe care o astepti si nu vine? Aceea careia îi scriu si nu-mi raspunde? Mi se pare ca te vad în toate femeile si nu te aflu în nici una. Te simt cînd prezenta, cînd plecata? totusi mereu actuala. Daca uneori te prind de mina, faptura ta se topeste ca un fulg de zapada..."

" În materie de dragoste perseverenta e o arma care nu da gres. "

"Numai lipsa unui obiect ori a unei fiinte, care ne-a apartinut o data, ne pune la lumina adevaratul pret."

"Dragostea e foamea de femeie unica, si daca aceasta femeie se pricepe sa nu dea prea mult barbatului ca sa-l sature, ci dimpotriva îl lasa mereu flamînd, iata secretul lui Polichinelle care tine iubirea proaspata. "

"Nu lasa pasiunea sa se urce la creier si sa-ti ia mintile. Reteaz-o înca de la inima. Cine rationeaza în iubire e stapînul celuilalt. "

"Paradisul n-are numai un sarpe, ci mai multi. Vrei sa te muste sarpele geloziei, al infidelitatii sau al abandonarii? Veninul lor e rau, cîteodata chiar mortal. "

"Cîti oameni se pricep sa dispara cînd trebuie? "

"Asta e marea arta, sa stii sa mori frumos!"

"Nici atît: uneori minciunile sînt asa de frumoase! Ceea ce s-a petrecut între noi a fost ceva odios, întelegi? Asa cum e odios sa semeni un crin în mocirla. "

"Visuri nascute moarte."

"Iubirea e nesatioasa, de un egoism salbatic, vrea sa-i sacrifici tot fara a-i cere nimic în schimb, multumindu-te doar cu ceea ce-ti ofera. "

"Femeile învinse de viata au uneori o sete nebuna de a cadea tot mai jos, chiar simt o voluptate de a-si distruge ce a mai ramas curat în ele. "

"Aveam nevoie de odihna multa si lunga, sa nu se mai sfîrseasca. O odihna pe care nu ti-o da altcineva decît moartea. Caci de atîtea ori viata e mult mai grea decît moartea."

"Invitatia ta la vals n-a fost decît actul de nastere al acelei iubiri negre care sfîrseste cu moarte. "

"N-am creat nimic care sa ramîna generatiilor viitoare, dar am avut dragostea..."

"Iubirile mari sînt tocmai acelea de care te îndoiesti mai mult."