| Narcism94 a întrebat:

Va rog mult ziceti-mi si mie care sunt in engleza echivalentele urmatoarelor timpuri din romana: perfect compus, imperfect si conjunctiv! MULTUMESC ANTICIPAT! OFER FUNDA!

Răspuns Câştigător
| 7QA3 a răspuns:

Nu se poate face o echivalenta, caci in engleza nu e totul ca in romana, sunt reguli speciale legate de folosirea timpurilor si modurilor verbale, astfel ca :
- perfectul compus poate fi : Past Simple, Past Perfect.
- imperfectul : Past Continous
- conjunctivul (nu e timp, e mod) : aici depinde foarte mult de tipul de propozitie si de actiune, iti las un link sa te lamuresti. http://www.scrigroup.com/educatie/gramatica/CONJUNCTIVUL83756.php

Succes!