| anonim_4396 a întrebat:

imi spuneti va rog niste vb la modul indicativ, trecut, imperfect modul indicativ, trecut, perfect simplu modul indicativ, conjunctiv, imperativ, conditional optativ modul indicativ, prezent modul indicativ, trecut, perfect compus funda

5 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Ce varza ai insirat aici! De ce nu te apuci tu sa inveti limba romana si abia apoi sa pui intrebari? Nu de alta, dar sa pricepem si noi ce vrei.

| xBya a răspuns:

Nu.

| beauty00 a răspuns:

Uff nu inteleg nimic! Poti scrie putin mai clar si te ajut! mai scrie-mi odata la raspunshappy

| VesnicRatacitore a răspuns (pentru beauty00):

Buna, imi spuneti va rog niste vb la
modul indicativ, trecut, imperfect
modul indicativ, trecut, perfect simplu
modul indicativ, conjunctiv, imperativ, conditional optativ
modul indicativ, prezent
modul indicativ, trecut, perfect compus
Va rog
funda si vot

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru VesnicRatacitore):

Tot varza! Incurci modurile cu timpurile, inventezi timpuri, bagi in aceeasi oala chestii care nu "se pupa" si vrei "niste verbe"! Care? Ca sunt vreo cateva sute. Si, dupa ce criterii le alegem? Le tragem din caciula? Le punem in ordine analfabetica?
Una peste alta, nu ti-ar strica o corigenta la romana; poate mai inveti cate ceva, ca vara-i lunga.