| H50 a întrebat:

voiam sa va intreb cate ceva despre eul liric.
Daca intr-o poezie sunt marci lexico-gramaticale de persoana I, dar se gasesc si marci lexico-gramaticale de persoana a III-a, eu l poetic este subiectiv (individual) sau obiectiv (gramatical)?
Fundawinking

2 răspunsuri:
| Vennuss a răspuns:

Eul liric este subiectiv.

Eul este subiectiv daca contine pronume.verbe.adjective pronominale la persoana intai si a doua. contine interjectii.interogatii. substantive in vocativ.
Eul este obiectiv atunci cand personajele sunt simboluri. Contine descriere ca mod de expunere. predomina grupuri nominale subst+adj. subst+subst. Adj + subst

| Luca_Beatrice_1999 a răspuns:

Este subiectiv! Daca vorbește și la pers I, cu siguranță este subiectiv! Sper ca te-am ajutat! :'