| GriRazvan a întrebat:

Vreau sa dau la facultate dar nu am bani, parintii mei nu ma poti sustine financiar si nu am de unde sa fac rost de bani sa fac o facultate. in ce program ma pot inscrie vreau si eu o solutie..de angajat nu prea am unde.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Facultatile din Romania au locuri subventionate de stat, singurii bani pe care trebuie sa ii cheltuii sunt pe cazare (daca faci facultatea in alt oras, dar si asa la camin e destul de ieftin) si chestiile zilnice mancare, haine etc

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Tu crezi că toți am făcut facultăți particulare, cu plată?
Crede-mă, suntem (poate destui!) care am intrat pe locurile subvenționate de stat, după promovarea unui examen foarte dificil, nu a unui simplu concurs de dosare!
Dacă înveți și ești conștiincios, dacă depui efort constant, vei reuși unde îți propui.
Singurii bani de care vei avea nevoie sunt pentru unele cursuri, căci printre profesorii tăi, cu diverse grade didactice și titluri ştiinţifice, se vor afla și scriitori, care te vor obliga "subtil", foarte fin, să le cumperi volumele, din care va trebui să înveți pentru susținerea examenelor din sesiuni.
Și ohhh, sunt unii care lansează volume, pe bandă rulantă, de parcă au o inspirație continuăhee hee!
La noi în an, erau studenți, care chiar se întrebau "când iasă și ăsta la pensie?" sau "ăsta nu mai moare, cât naiba mai scrie?" (eh, grele mai erau cursurile lui, încât deveneam nemiloși)
Si culmea a fost, că după ce am terminat facultatea, s-a stins și el din viață, ironia sorții!
Dar cât a trăit, ne-a chinuit cu dragoste, pardon, ne-a făcut absolvenți. Și oameni!
În rest, te duci la ore, nu absentezi prea des, ca să nu fii nevoit să arunci banii pe copiile xerox...
Iar, dacă ai norocul să alegi una din facultătiile din orașul tău... ferice de tine! Succes.

| ElenaSA a răspuns:

Ai putea invata bine pentru a intra la facultate cu bursa si apoi sa incerci sa cauti un job.

| diaac a răspuns:

Parintii ti-ar putea finanta taxa de admitere? O platesti o singura data pentru a da examen si din cate stiu costa intre 150-400 RON, te interesezi la facultatea la care vrei (atentie sa fie de STAT). In formularul de admitere, vei putea bifa daca vrei sa te inscrii la buget sau la taxa sau ambele - bifeaza doar optiunea buget si invata foarte bine - vei intra pe un loc subventionat de la buget (plateste statul pentru facultatea ta). Pe de alta parte, in felul asta iti scad sansele de a intra. Mai poti face si altceva, daca parintii pot plati totusi cateva sute de lei doar o data - daca bifezi si optiunea taxa si intri la taxa (cu plata) pe primele locuri de taxa, se intampla ca unii din fata ta sa se retraga si atunci poti ajunge tu la buget si primesti prima transa de taxa inapoi (aceasta trebuie platita initial pentru confirmarea locului la facultate). Vezi care optiune ti se potriveste mai bine. Apoi, daca inveti foarte bine si iei note mari sa ai medii mari, vei fi trecut tot la buget pe anul urmator si tot asa. Odata intrat la facultate, mai poti ap[lica si pentru o bursa sociala, daca faci dovada ca venitul familiei tale este sub o anumita suma (nu stiu ce suma anume dar verifici la secretariatul facultatii). Daca ti se acorda bursa sociala, vei primi o suma de bani de la facultate in fiecare luna, pe langa finantarea studiilor de la buget (nu este o suma mare, la Universitatea din Bucuresti parca 250 RON era, dar tot sunt niste bani primiti fara sa faci nimic). Totusi, fii atent ca daca vrei sa intri neaparat la buget la facultate, trebuie sa fii realist in ce priveste facultatea aleasa, sa iti alegi un subiect la care poti face suficienta performanta ca sa ti se finanteze studiile. Daca ai alte pasiuni si vise, poti face alta facultate mai tarziu, dupa ce vei face niste bani cu care sa iti permiti taxa. Cel putin asta e sfatul meu, ca sa iti asiguri locul la o facultate acum. Mult succes!

| yonutz994 a răspuns:

Inscriete pe saitul asta si o sa faci o gramada de $$: http://dreamcash.org/index.php?ref=12599