| BlackRose03 a întrebat:

Vreau sa merg la facultate in strainate(intru pe a 11-a), dar ai mei nu ma pot sustine financiar. Cum fac rost de bani in timpul anului scolar? M-as angaja, dar vreau medii bune si nu cred ca voi reusi sa am si asta si sa si lucrez. Auzisem de videochat ca ar fi o optiune convenabila, dar nu cred ca este suficient doar sa vorbesc cu tipii pe camera si sa obtin bani. laughing Voi ce propuneti?

Răspuns Câştigător
| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Mai ai doua veri pana la facultate, deci timp in care poti sa muncesti - recomand ospatar la mare, caci e nevoie de personal si, de cele mai multe ori, se ofera cazare + mancare gratuite. Am lucrat si eu cu un coleg in vara de dupa a 11a pentru a sta pe gratis la mare si a face si bani. Am strans peste 1000 de euro.

Aproximativ 3000 de euro nu sunt multi pentru 4 ani de studiu, dar ai facultatea aproape gratis cam peste tot in UE (mai putin in Anglia - daca vrei sa mergi acolo, habar n-am cum faci rost de zeci de mii de lire sa-ti platesti facultatea in cazul in care nu intri cu bursa), iar daca primesti bursa de studiu si contribuie si parintii tai, ar putea sa iti ajunga o perioada buna. Ar trebui sa fii cumpatata, totusi, ca sa tragi de ei cat mai mult.

Poti sa lucrezi si pe timpul liceului in orasul tau, iar daca e de interes turistic cu atat mai bine.

Daca nu tii sa ajungi la o universitate anume intr-o tara anume, exista si targuri educationale pentru universitati mai mici din tari din UE care incearca sa isi atraga studenti, acoperind mare parte din costuri. Nu stiu daca la voi la liceu o sa vina sa va prezinte astfel de oferte, dar sigur gasesti pe google daca scrii despre aceste targuri.

Si eu am vrut sa dau in Germania la facultate, dar pe ultima suta de metri am avut o problema care m-a impiedicat, asa ca am ramas in tara, dar nu regret deloc, fiindca am intalnit si aici o gramada de oportunitati.

Mai ai si varianta in care sa iti gasesti un gagic cu bani pe care sa-l taxezi ca sa te tii la facultate.

13 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Dă-te bine pe lângă Becali; e un tip generos. Scrie-i o scrisoare în care să îl măguleşti, să-i spui că e un tip inteligent li plin de înţelepciune, creştin devotat etc. Nu e exclus să te pomeneşti cu un cec barosan; acolo vreo zece - douăzeci de mii de euro, un mizilic pentru el.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă ai note bune, și cunoști bine limba străină a țării un de vrei să pleci, poți obține o bursă.

| Drimmero a răspuns:

Videochat? Sper ca glumesti, altfel e jale si prapad.

| BlackRose03 explică (pentru Drimmero):

Mhm...am cerut variante pe langa astalaughing

| Drimmero a răspuns (pentru BlackRose03):

Sper ca esti constienta ce e videochat-ul si nu constituie doar sa vorbesti. Sunt atatea job-uri bune, dar pana la urma o facultate aici in tara e mai decenta, poate intri la buget, decat sa te chinui pe afara cu taxele alea astronomice, dar acum na, cum preferi

| BlackRose03 explică (pentru Drimmero):

Pai vreau la Drept si daca il fac in tara nu pot pleca in strainatate fara sa fac iar facultatea(alte reguli si asa). Ce job-uri ar fi? Sa nu fie prea epuizant

| Drimmero a răspuns (pentru BlackRose03):

Pentru inceput avand in vedere ca nu ai experienta si iti trebuie bani de buzunarul tau ar fi fast food-urile de luat in calcul, centrele comerciale, supermarket-uri, realistic vorbind, dupa ce faci facultate te poti orienta catre domeniul tau, cu totii am plecat de jos, nu trebuie sa te debusolezi ca nu ai din prima un job super, sau cine stie cum iti e norocul.

| Mosotti a răspuns:

Incearca cu videochat si vezi cum e, ca nu mori, nu ai ce pierde, am auzit ca se castiga f bine, nu te lua dupa altii ca nu e bine, ca si sa muncesti pe nimic nu e o mare realizare, sincer.
Fa, fa-ti bani sa-ti faci facultatea sa fi om in viata cum vrei. Nu e nici o rusine, ca doar nu dai in cap, faci un ban cinstit folosindu-te de ce ai.

Si eu aveam de gand sa fac asta in 2011-2013 cand aratam binisor cu sala, dar aveam depresia si anxietatea mai sus si nu eram pregatit pentru a face ceva, pai de ce nu? Da-i drumu si incearca, nu merge, aia e, incerci altceva.

| Wr3nch a răspuns:

Ba din contra, cei care se uita la videochat is asa disperatii ca dau bani doar ca sa vorbesti cu iei, si faci peste 1000 de dolari lejerlaughing Eu daca eram fata mergeam la studio 20 de mult laughing

| Nemessys a răspuns:

Sunt variante sa te angajezi in tara pana strangi bani pentru a-ti crea o sursa de venit pasiv si abia apoi poti sa incepi facultatea. Nu este obligatoriu sa o incepi de la 18 ani happy. Se poate si de la 20 si ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai tu nu vorbesti cu tipii aia, videochatul
nu e despre vorbit. laughing

| BlackRose03 explică (pentru anonim_4396):

Exact. laughing De asta vreau sa aud pareri. Cum pot sa obtin bani fara sa ma angajez part time sau sa ma dezbrac in fata unui necunocut?

| MarlaMia a răspuns:

Cum pot sa obtin bani fara sa ma angajez part time sau sa ma dezbrac in fata unui necunocut?

Esti constienta ca videochatul este doar pe dezbracate? Nu prea vorbiti. Poate doar cand clientul iti cere sa-i mai arati ceva sau sa faci niste gesturi mai scarboase. Ori tu il intrebi ce mai vrea.