| BaiatDeTreaba865 a întrebat:

Vreau sa stiu exact pasii de urmat pentru a deveni profesor de limba si literatura romana. Adica incepi facultatea de litere de la 19 ani si dureaza 3 ani din cate stiu. Dupa masterul care dureaza 2 ani si dupa esti profesor sau cum? Cati ani dureaza pana sa devii unul? Trebuie sa faci cumva si practica? In ce consta si cat dureaza practica? Va rog sa raspundeti serios. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Adry05 a răspuns:

Nu, mult mai repede. PE la 23-24 termini, de unde naiba ai ajuns la 29? laughing)

11 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu-ti ajunge facultatea de litere, trebuie sa faci in paralel modulul pedagogic si apoi dai examen de titularizare dupa ce faci si acolo 3 sau 5 ani (cu primii 3 ani poti sa predai doar la generala, pentru liceu si facultate ai nevoie si de urmatorii 2). Cum e cu titularizarea si astea nu mai stiu, dar cred ca poti gasi pe net.

| BaiatDeTreaba865 explică (pentru Adry05):

Deci ca sa predau la liceu trebuie sa am asa: 3 ani 2 de master si inca 5 ani. Deci abia dupa 10 ani pot preda la liceu? Nu este vorba de mine btw. rolling on the floor) Tocmai dupa 10 ani? O.O. Pe bune?

| BaiatDeTreaba865 explică (pentru Adry05):

Deci daca incep la 19 ani pot preda la liceu abia la 29 de ani? Asta e ceea ce ma intereseaza in principal. Iti dau funda daca imi raspunzi la asta. Multumesc!

| Adry05 a răspuns (pentru BaiatDeTreaba865):

... 5 ani in total, unde am zis eu ca faci 5+5?

| BaiatDeTreaba865 explică (pentru Adry05):

Cum la 23-24? De la 23-24 poti preda la liceu? Pe bune?

| Adry05 a răspuns (pentru BaiatDeTreaba865):

Nu, mult mai repede. PE la 23-24 termini, de unde naiba ai ajuns la 29? laughing)

| sierra1 a răspuns:

După master dai concurs de titularizare
DAR înainte de asta. te rog la ce zeități vrei tu să moară vreun titular că altfel poți fi de nota zece că degaba!

| Dalmore a răspuns:

Nu trebuie sa ai master ca sa predai in generala/liceu. Exista un modul psihopedagogic, pe care il faci in paralel cu facultatea, apoi dai examenul de titularizare si vezi unde te repartizeaza. Cum sa termini la 29 de ani? Nu-i asa greu sa ajungi profesor.

| BaiatDeTreaba865 explică (pentru Dalmore):

Se poate face masterul in timp ce predai la un liceu? Asta insemnand vreo 26 de ani cred. Raspunde-mi la asta te rog si iti dau funda. De fapt iti dau funda chiar acum, dar raspunde-mi nu fi...

| Dalmore a răspuns:

A, da, si acel modul se plateste separat (la mine la facultate era 600 sau 700 de lei), dar daca esti la buget, cred ca e gratis.

| Anon31241212 a răspuns:

Trebuie sa faci cursurile de pedagogie in facultate ( e un optional din seria de optionale). Ca sa fii prof iti trebuie modulul de psihopedagogie. Trebuie masterat. Si abia dupa poti deveni.

| BaiatDeTreaba865 explică:

Nici nu stiu cui sa-i mai dau funda. Mi-ati raspuns amandoi. Pff. O sa meditez la asta. Sau sa fac ala bala portocala?