| RusescuO a întrebat:

Salut tuturor, cine ma poate ajuta cu un tabel sau ceva cu valenta elementelor chimice? Ajutor, funda pentru cine ma ajuta!

Răspuns Câştigător
| AtateaConditii a răspuns:

Sunt atât valente fata de hidrogen cât si valente fata de oxigen.
Valenta elementului fata de hidrogen se afla astfel :
elementele din grupele 1, 2, 3, 4 au valenta egala cu numarul grupei din care fac parte : de exemplu: sodiu se gaseste in grupa 1 si are valenta 1.
Elementele din grupele 5, 6, 7 au valenta egala cu diferenta dintre dintre cifrele 8 si nr. grupelor din care fac parte : de exemplu :Cl se gaseste in grupa a7a principala si inseamna 8-7 si are valenta 1.
Valenta elementelor fata de oxigen :
valenta maxima a elementelor aflate in grupele 5, 6, 7 este egala cu cifra grupei din care fac parte.Ex:Cl - grupa a 17a sau a 7a principala are valenta egala cu 7. Pt elementele din aceste grupe valenta mai poate fi egala cu diferenta dintre nr. grupei si cifra 2 (Ex: CL 7-2=5 si atunci clorul mai poate avea si valenta 5).
Elementele din grupele 1, 2, 3, 4 principale au valenta egala cu nr. grupei din care fac parte.(Ex: Ca are valenta 2). -copypaste.

| RusescuO explică (pentru AtateaConditii):

Da asta stiu si eu dar preferam o imagine cu un tabel, dar mersi!

| AtateaConditii a răspuns (pentru RusescuO):

Nu am gasit....Cred ca nu exista.