| Mario8999 a întrebat:

Salut, va rog frumos sa imi spuneti si mie o problema cu probabilitati si rezolvarea.Multumesc mult

1 răspuns:
| SSJGohan3 a răspuns:

1. O urna contine jetoane numerotate de la 1 la 8. Se extrag la întîmplare 3 jetoane. Care
este probabilitatea ca suma numerelor extrase sa …fie superioara sau egala cu suma numerelor
ramase?
Indicatie. Probabilitata este raportul dintre numarul cazurilor favorabile si numarul
cazurilor posibile. Sunt posibile 3
8 = 56 cazuri. Suma tuturor numerelor este 36, deci suma celor extrase trebuie sa depaseasc 18 pentru a …fi caz favorabil. Acum se enumera pur si simplu toate cazurile favorabile: (8, 7,6), (8, 7,5), etc.