| Danescu_Madalin_2000 a întrebat:

Va rog frumos sa ma lamuriti si pe mine in legatura cu teme/motive literare ca eu stiu ca temele sunt
:natura,iubirea,timpul,viata,moartea,istoria,religia, tineretea si asa mai departe si ca motivele sunt cuvinte regasite in text care apartin campului semantic al temei identificate..si ceea ce eu nu inteleg este ca am avut un text literar in care aveam teme/motive:si profesorul a identificat singuratatea,steaua,natura,timpul,si eu nu stiu de unde a luat motivul: singuratatea ca nu apartine nici temei naturii, nici timpului.........si in altă opera (Izvorul noptii, Lucian Blaga). zicea sa precizam o tema si un motiv..si profesorul a zis tema iubirii si motivul :lumina,ochii,noaptea,intunericul, tot la fel eu nu stiu cum de a luat noaptea si intunericul ca nu apartine temei iubirii! Ajutati-ma va rog ca maine am test!

1 răspuns:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Nici o sansa. Din ce ai zi tu aici, eu am inteles ca tu nu ai inteles absolut nimic. Poti explica prin cuvintele tale ce inseamna "motivele sunt cuvinte regasite in text care apartin campului semantic al temei identificate" sau nu? Daca raspunsul e nu, fa-ti fituici. P.S. Cred ca si profesorul vostru o da in balarii big time...