| CelebruAnonimus a întrebat:

Vă rog să-mi dați un răspuns înțelept și rațional: ce specializare e mai bine să absolvești, Kinetoterapie sau Relații Internaționale și Studii Europene?

14 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Poti sa devii un meserias cautat si bine platit, facand Kinetoterapie, sau un intelectual cu gandire stiintifica si pregatire intr-un domeniu de actualitate, dar nu se stie inca la ce nivel si cu cati bani, facand RISE. Eu unul as opta pentru RISE. Cum sa dau viata mea ca sa fie altii masati.

| CelebruAnonimus explică (pentru minrest):

Mulți critică Relații Internaționale și Studii Europene, unii din ei fiind absolvenți ai acestei specializări, dare au fost implicați activ în ONG-uri și toate cele. Sunt guri care spun că și profesorii acestei specializări nu văd rostul ei. Toate acestea m-au descurajat mult.

| minrest a răspuns (pentru CelebruAnonimus):

Stai putin. Eu sunt absolvent de la Istorie, Universitate. RISE se face tot la Istorie, cu aceeiasi profesori. Acesti profesori se alinta, pur si simplu, adica ei sunt get-beget, sunt initiati intr-o stiinta fundamentala. Adevarul e ca RISE e o stiinta fundamentala, Istoria, e o Istorie mai actuala si mai ancorata in politica internationala si chiar interna. Daca asta iti place, e o facultate buna, serioasa.

| CelebruAnonimus explică (pentru minrest):

Ce oportunități de carieră vezi după absolvire?

| minrest a răspuns (pentru CelebruAnonimus):

Doar primii vor ramane in cercetare, institute, institutii care lucreaza cu UE. Astia se realizeaza profesional. Ceilalti o sa depuna un timp CV-uri pe la diferite firme, si cu faptul ca au o diploma de la Universitate o sa ii angajeze o firma, banca ceva. Chiar daca la inceput isi gasesc ceva mai prost, in patru ani maxim isi gasesc locul. Ce e drept, ca maseor gasesti sa masezi, si iei si bani.

| AlexCristi97 a răspuns:

1. Preferabil ca la intrarea in facultate sa ai in vedere absolvirea nu absolveştirea ei laughing probabil e o scapare din neatentie dar e amuzanta.
2. Nu sunt nici macar apropiate domeniile asa ca depinde foarte mult de ce ai tu in vedere si ce iti doresti. Greu sa primesti un raspuns concret, de incredere pentru ca intrevin multi alti factori, eu n-am nicio idee cat castiga un kinetoterapeul sau ce face un absolvent de relatii internationale. Personal as alege kinetoterapia pentru satisfactia persoanala ca ajut in mod direct oameni.

| Shimozukushiki a răspuns:

Și tu ai terminat a12a și nu știi unde să te duci?

| CelebruAnonimus explică (pentru Shimozukushiki):

Exact. Și am fost admis la Kinetoterapie și Relații Internaționale.

| RoyalJakiro a răspuns:

Daca doresti sa ramai in tara, Kinetoterapie, se castiga destul de bine. Daca vrei sa pleci in Exterior, RISE. Alegerea este a ta.
P.S. Plecand in exterior o sa fie putin mai dificil pentru tine, deoarece exista multi candidati care au o sustinere aparte pentru acest loc de munca, deci este putin mai dificil sa gasesti un post bun. Bafta!

| CelebruAnonimus explică (pentru RoyalJakiro):

Cu Kinetoterapie în exterior nu poți să supraviețuiești? Nu e solicitat? Nu e plătit? Da, vreau să plec în exterior.

| RoyalJakiro a răspuns:

Scuze ca nu am fost mai explicit. Spunand ca plecand in exterior ma refeream strict la RISE. Da, si in exterior se cauta persoane cu studii in Kinetoterapie si cu o renumeratie substantiala. Alegerea este a ta. Bafta!

| RoyalJakiro a răspuns:

Nu ai pentru ce. Bafta!

| Andreeeeeaaaa123445 a răspuns:

Facultatea de relatii si studii europene, se cere in afara tarii. Procentul de cerere pe piata e mai ridicat in straintate, decat in tara. Iar kinetoterapie castigi decent in Romania,