| UnNumeCiudat a întrebat:

Varul meu este in clasa 1, se poate muta la alta scoala in momentul asta? De ce ar avea nevoie pentru transfer?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform ROFUIP, citez:
"ART.137.În învăţământul primar (clasele I-IV) şi în ciclul gimnazial al învăţământului secundar inferior (clasele V-VIII) elevii se pot transfera după cum urmează:
  a) în aceeaşi unitate de învăţământ, de la o clasă la alta, în limita efectivelor de 30 de elevi/clasă;
  b) de la o unitate de învăţământ la alta, în limita efectivelor de 30 de elevi/clasă."
Transferul se poate face numai in vacanta intersemestriala (dupa sem.I). Trebuie ca parintii sa faca o cerere de transfer la scoala unde vrea sa se transfere.

| mgtow a răspuns:

Trebe sa intrebe daca poate face transferul acum sau mai tarziu, secretariatul stie cel mai bine.

| BJK1903 a răspuns:

Nu se mai poate transfera, deja a trecut aproape o luna de la inceperea anului scolar, poate sa se transfere in semestrul 2....Numai bine. happy

| angemon500 a răspuns:

Salut. Trebuie sa astepte pana la finalul semestrului si daca vrei sa il muti iti da secretariatu o foaie si te duci cu foaia si o depui la scoala dorite. Sper ca te-am ajutat.

| DennisDMR a răspuns:

Sa se duca la secretariat.