| NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios a întrebat:

Salut.
Vreau sa ajung la AFT, insa eu termin pe filologie. Voi da examenele la matematica daca eu nu fac matematica la filologie? Sau romana - engleza?
Stie cineva in ce consta proba sportiva in mare parte?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Proba sportiva la aft este aici: http://bit.ly/33ROJHE Tot acolo ai si explicatii ajutatoare.
Aici ai si ghidul candidatului la Acad. de Politie: http://bit.ly/2DvNuCM

| NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios explică (pentru Salontanul):

Imi poti raspunde la mesaj? Am nevoie de mai multe explicatii si nu prea le gasesc nicaieri

| Salontanul a răspuns (pentru NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios):

Trimite-mi in privat un numar de telefon. Imi este mult mai greu asa eu fiind batran. Ti-am raspuns la intrebarile de pana acum! Uita-te si la intrebarea anterioara (prima pusa de tine).

| NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios explică (pentru Salontanul):

Nu va fi o discutie prea lunga, am nevoie de informatii oarecum de baza, pe care nu le-am prea inteles pe site. Cum ar fi:
Daca termin AFT, voi ajunge politist de frontiera? Pentru ca asta vreau, dar nu am cum sa ajung la AP, e mult prea departe.
2. M-am uitat la rezultate admitere de anul asta, si mi-am pus niste semne de intrebare. Am vazut persoane cu nota 7 in proba 1, nota 9, 20 in proba 2 si media 9.20.
Alte persoane aveau aproximativ 8 si 9, dar au fost calificate drept neadmis, deci nu prea inteleg ce as putea face. Mentionez ca vreau sa fac Stiinte Administrative, si nu sunt sigur daca pot ajunge la frontiera asa. Pe site-ul politiei de frontiera spune ca as putea ajunge prin AFT, dar pe TPU am aflat cu totul altceva

| Salontanul a răspuns (pentru NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios):

Daca la repartitie vor fi locuri la politia de frontiera, in masura mediilor, poti fi repartizat acolo. Nu stiu cum mai este acum dar la promotia mea nu s-a inghesuit nimeni la politia de frontiera (pe atunci erau graniceri). Una din probele importante este testul psihologic si alta sportul. Degeaba ai luat 9 si 10 la exameneler de mate si limba daca nu iei sportul si/sau testul psihologic. Acolo este cu admis/respins. Dar daca exista note de 7 si 9, 20 si media 9.20 trebuie sa fie ori o greseala pe teren, ori o greseala de redactare. Nu poate fi asa! Cat despre stiinte administrative alea sunt functii de birou si nu cred ca la ei pe frontiera au asa ceva! Cei care au functii de comanda si aia foarte rar pe froontiera pentru ca nu cred ca sunt prea multe posturi de ofiteri. Nu stiu care-i organizarea actuala la ei. In trecut granicerii au fost la noi. Apoi prin anii '80 au fost trecuti la MI si au ramas lunga perioada cu uniforma kaki. Prin anii '90 s-au schimbat si acum (prin desfitarea pichetelor) au devenit politisti si au alta organizare. La mine in localitate exista o subunitate dar n-am fost curios sa le aflu organizarea ca nu-i prea cunosc si e cam complicat sa pui intrebari. Se uita chioras la tine. Oricum, la posturi sunt numai subofiteri (agenti).

| NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios explică (pentru Salontanul):

Ok, deci sa inteleg ca la stiinte administrative voi primi un job la birou. Nu e rau, insa e contrar asteptarilor mele. Nu ma deranjeaza in niciun caz totusi, atat timp cat ma descurc. Deci la sport sunt probele de 1. 40min cu aru carea mingilor, sarituri, tractiuni etc? Si la rezistenta 1km in 4 minute? Ca asta am aflat pana acum. Si la examene, trebuie sa ma pregatesc la sport si psihologie inainte de toate cred, desi psihologia pare simpla si la sport ma voi apuca de o sala/alergari pentru rezistenta.
Cat despre admiteri, puteti intra pe site ul lor sa vedeti cu ochii dvs, pentru ca fix asa scrie. M.A.I, Stiinte Administrative.

Si sa inteleg si ca odata terminata academia voi putea fi repartizat la frontiera si nu la birou?
Am vazut ca AFT nu e ca la politie, deoarece e militara. Voi avea aceeasi functie ca un politist ofiter pe frontiera?

| Salontanul a răspuns (pentru NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios):

Da. La administrativ mergi la birou. Nu trebuie sa te pregatesti la psihologie ci sa faci teste psihologice. Cred ca este circa 50-60 lei un test la orice policlinica de medicina muncii dar poti gasi si pe net: http://bit.ly/2L3Sumb Daca vrei, totusi, poti merge la medicina muncii ca sa te obisnuiesti cu examenul. Cat despre functii. Alea de la politie nu corespund cu cele de la armata. Sunt diferente. Atributiunile, la functii similare, sunt cam aceleasi.

| NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios explică (pentru Salontanul):

Treaba la birou pare oricum mai usoara din punct de vedere fizic. Nu stiu insa daca e destul de usoara in general, nu mi-oi rupe spatele, dar nu stiu daca o sa ma epuizeze mental cu multe foi etc.
Sincer, chiar daca eu nu sunt un elev cu note foarte mari, chiar sper sa ajung la academie pentru ca din cate am auzit viata va fi interesanta. Totusi, daca nu voi fi admis va trebui sa schimb facultatea sau pot astepta si sa il mai dau? Marea mea temere e ca voi scoate o medie decenta, dar locurile nu vor fi destule.

| Salontanul a răspuns (pentru NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios):

Da! Sunt multe acte dar ai si munca de teren, aplicatii, controale, etc. Cat despre admitere, nu reusesti mai dai o data. Nici eu n-am reusit din prima. Am facut o conventie cu mama mea (tata a fost ofiter si mama nu mai vroia altul) si am spus ca ma duc intai la facultate si apoi ma duc la armata daca nu reusesc. Pe atunci era concurenta mare si n-am reusit la facultate. M-am apucat sa invat matematica de real si anul urmator am dat la armata si am reusit. Si daca nu reuseam mai dadeam o data. Mai ai o sansa: poti sa te duci la subofiteri si maistri si sa dai diferentele ulterior, din campul muncii. Mai este inca o sansa: sa mergi la SGP (Soldati-gradati profesionisti) si sa dai ulterior diferentele. Curaj!

| NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios explică (pentru Salontanul):

M-as fi gandit sa dau la subofiter, dar nu stiu daca am cum sa ajung ofiter dupa. Prefer sa incerc la ofiteri si sa ajung bine din prima. Chiar daca e mai putin de invatat, merita din toate punctele de vedere. Cat despre soldati, nu ma vad facand asta. Eu am plecat cu gandul ca vreau sa ajung politist de frontiera, dar nici munca de dupa stiintele administrative nu e rea.
Si daca mai incerc iar si iar nu pierd ani importanti pentru urcarea in grade mai apoi?

| Salontanul a răspuns (pentru NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios):

Eu ti-am dat alternative pentru ca te-am vazut fara curaj. Si, da! Pierzi ani in treptele ierarhice.

| NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios explică (pentru Salontanul):

Curaj am, in mod normal nici nu m-as gandi sa dau la o academie, nu sunt un elev atat de bun. Dar trebuie sa fac ceva cu viata asta, si un an de invatat e mai bine decat o viata mult mai grea.

13 răspunsuri:
| NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios explică:

Precizez si ca vreau sa ajung la Politia de Frontiera. Imi puteti explica daca odata cu finalizarea academiei voi ajunge politist de frontiera, adica eu aleg, sau voi fi repartizat la orice job ca ofiter?