| Chiriac_Ovidiu_1993 a întrebat:

Salut,vreau sa ma inscriu la Colegiul Mihai Eminescu din Bacau pentru calificarea de asistent medical generalist,stiu ca iti da un test grila inainte, cum functioneaza? Conteaza daca ai bacul luat? Si daca are cineva un test din anii trecuti.

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"(2) În cadrul Colegiului " Mihai Eminescu" Bacău, sunt 2 niveluri de învăţământ:
• Nivel liceal
• Nivel postliceal – Domeniul: Sănătate şi asitenţă socială – Calificarea: Asistent medical generalist, perioada de studiu 3 ani.
În anul şcolar 2014 – 2015 la nivelul postliceal este aprobat:
- pentru anul I următorul plan de şcolarizare :
• 3 clase – finanţate de la buget ( fără taxă ) – 90 de locuri
• 1 clasă – cu taxă – 30 de locuri

Art. 2.

(1) Au dreptul să se înscrie la nivelul de învăţământ postliceal absolvenţi de liceu, cu sau fără diplomă de bacalaureat, cu obligativitatea de a obţine diploma de bacalaureat până la examenul de absolvire al şcolii postliceale
(2) Înscrierea se face pe baza următoarelor acte:

- cerere de înscriere tip;
- certificat de naştere, copie legalizată;
- certificat de căsătorie (unde este cazul), copie legalizată;
- buletin / cartea de identitate, copie;
- certificat de absolvire a liceului, în original şi copie legalizată;
- diploma de bacalaureat, după caz,, în original şi copie legalizată;
- foaia matricolă pentru clasele IX-XII/XIII, copie legalizată;
- adeverinţa medicală eliberată de medicul de familie din care să rezulte că este sănătos clinic şi apt pentru calificarea de asistent medical generalist.
- adeverinţă eliberată de către un cabinet psihologic care să ateste că este apt pentru profesia de asistent medical;
- dosar plic.

Art. 3

(1) Înscrierea candidaţilor pentru admiterea în învăţământul postliceal, din cadrul Colegiului" Mihai Eminescu" Bacău, în anul şcolar 2014 – 2015, se face conform calendarului de admitere cuprins în Anexa 1, parte integrantă a prezentei metodologii.
(2) Se organizează concurs de admitere care va consta într-o proba scrisă (test grilă cu noţiuni de anatomie şi fiziologie a mamiferelor/omului). Tematica probei scrise a fost aprobata de Consiliul de Administratie şi se găseşte în Anexa 2, parte integrantă a prezentei metodologii.
(3) Admiterea se face pe baza rezultatelor obţinute la proba scrisă în ordinea descrescătoare a notelor până la nota minimă 5.
(4) În cazul în care ultima medie de admitere este obţinută de mai mulţi candidaţi, departajarea se va face respectând în ordine următoarele criterii:
• Media la bacalaureat
• Media de absolvire a celor 4 ani
• Media generală la purtare
(5) În cazul în care cele 120 de locuri nu se ocupă în prima sesiune, se va organiza a doua sesiune în perioada 21.08 - 4 septembrie 2014.

Anexa 1

CALENDARUL ADMITERII ÎN ÎNVĂŢĂMÂNTUL POSTLICEAL
An şcolar 2014 – 2015

SESIUNEA I

05 iunie – 8 august 2014 - Înscrierea candidaţilor
13 august 2014 - Anunţarea concursului de departajare (dacă este cazul)
14 august 2014 - Proba scrisă
18 august 2014 - Afişarea rezultatelor probei scrise / anunţarea numărului de locuri rămase libere dacă este cazul.

SESIUNEA a II-a
21 august – 2 septembrie 2014 - Înscrierea candidaţilor
3 septembrie 2014 - Proba scrisă
4 septembrie 2014 - Afişarea rezultatelor probei scrise" - SURSA = Regulamentul de la linkul oficial :
http://www.meb.ro/

Testul grilă este de 2 ore, dar NU se găsesc modele pe net :(

Toate cele bune.

| Chiriac_Ovidiu_1993 explică (pentru bursuc001):

Asta am citit si eu...

| bursuc001 a răspuns (pentru Chiriac_Ovidiu_1993):

În altă ordine de idei, ţi-am RĂSPUNS şi la întrebările tale happy

N-am idee la ce te "aşteptai"...
Nimeni NU te "favorizează" doar pentru că ai promovat BAC-ul laughing
Înveţi materia din Tematică, mergi şi dai testul grilă şi apoi aştepţi rezultatele...

O zi frumoasă.