| anonim_4396 a întrebat:

Hei TpU! Nu ma pot decide intre spaniola si italiana. Vreau sa învăț una dintre ele.
Care e mai ușoară sau mai bine zis care are gramatica mai ușoară?
Care vi se pare mai frumoasa si de ce? Argumentați va rog!winking
Care e mai avantajoasa? Spanioli vs italieni? (adica care sunt mai ok?) Argumentați!winking
Spaniola vorbita in Spania diferă de cea din America?
Care va place mai mult? https://youtu.be/8Qm8ovMrUJg sau https://youtu.be/604kU9S4y4c

Voi ce ați alege? Vreau sa ma convingă cineva, funda + votwinking

5 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Italiana e mai simpla pentru ca se aseamana cel mai mult cu romana si gramatica e simpla. Dar si spaniola e foarte usoara.

Italiana se vorbeste doar in Italia. In schimb spaniola e limba cu cei mai multi vorbitori nativi din lume. Se vorbeste in foarte multe tari, deci asta e avantajul principal.

| RAY a răspuns:

Eu as alege italiana ca cunosc spaniola, ambele sunt frumoase si seamana intre ele, dar italieni inteleg mai bine spaniola ca spanioli italiana, deci mai bine italiana, din cauza sinonimelor

| Lioana a răspuns:

Invata-le pe amândouă dacă nu te poți hotărî.

| oglindasultanului a răspuns:

Spaniola. Italienii au firme tari, dar spaniola e mai folositoare.

| NicoleEazi a răspuns:

In America ei vorbesc mexicana nu spaniola, ceea ce vezi tu in telenovele este mexicana si este mult mai usoara insa difera foarte putin de spaniola.Italiana din punctul meu de vedere este mai sexy si daca stai sa te gandesti sunt atatea chestii faine de vizitat in Italia comparativ cu Spania, ar fi un plus sa stii italiana insa este mai greu de invatat din punctul meu de vedere. Daca as avea timpul necesar si banii suficienti m-as apuca de italiana, mexicana/spaniola am invatat-o de mica de la tv insa italiana este mai grea