| Popey12 a întrebat:

Salutare! Am și eu o întrebare, asa de curiozitate, pana la ce altitudine în atmosfera se ridica vaporii de apă degajati din mari, oceane, lacuri, etc?

2 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Norii Cumulonimbus, cei de furtuna, pot ajunge si la 12000 de m altitudine. Sunt si cei mai mari, si ca inaltime, si ca lungime si latime. Dar sunt intrecuti de norii "de vreme buna", acei nori pufosi ca niste dungi ce apar in special la rasarit sau apus, li se zic asa caci daca ii vezi, cel putin in urmatoarele 12 ore va fi vreme buna, vestesc vreme buna, care pot atinge altitudini de 12000 de m. Banuiesc ca stii ca norii sunt formati din vapori de apa, de aceea am adus discutia despre ei.

| relian a răspuns:

Norii pot fi gasiti si la inaltimea de 75-85 km, deci daca gasim nori acolo, inseamna si vaporide apa, altfel nu ar fi acolo.