| olioli a întrebat:

Salutare Am si eu o intrebare cum pot sa detectez eul liric dintr-o cumpunere text sau/si poezie?

5 răspunsuri:
| VladConstantin20 a răspuns:

Bună!
Eul liric este vocea poetului.Este prezent doar în creațiile lirice.Deci nu povești, romane sau alte opere epice.Îl poți „detecta" când observi că poetul se adresează direct în opera sa, la persoana I sau a II-a.De exemplu „Codrule codruțule/Ce mai faci micuțule?/Că de când nu ne-am văzut/Multă vreme a trecut." Aici autorul se adresează el direct codrului, este evident eu liric.Așa îți dai seama.
Sper că te-am ajutatwinkinghappy

| Veverita a răspuns:

Poti sa iti dai seama dupa subiectivitatea prezenta.adica adresarea directa a sinelui(pronume si verbe la presoana intai). in poezii tot timpul poetul e prezent asta daca nu e vb de pastel.

| Psihoyounger a răspuns:

Prin implicarea autorului în versuri. Caută verbe la persoana I.

| Lipicii a răspuns:

Eul liric inseamna pronume si verbe la persoana I. Exemplu: eu,mea,ma, am cazut, am mancat.:-d

| ScorpionScream a răspuns:

Prin marcile sale. Apar pronume la persoana 1, 2 & 3 cand e perspectiva obiectiva. Exemplu: M-am pus sub copacul argint... etc. Marca eului liric este la persoana 1: M-am happy