| alexpoli a întrebat:

Salutare!
Anul acesta sunt în clasa a 8-a și mă gândesc să urmez o cariera militară în cadrul FOS sau GNFOS. Mai jos sunt întrebările pe care le am în legătură cu acest subiect.
1. Trebuie sa urmez un liceu militar?
2. Dupa ce termini Scoala de instruire pentru fortele speciale Burebista din Vladeni ajungi in cadrul FOS sau GNFOS?
3. Dacă SAFOS din Vladeni nu are nicio treaba cu GNFOS, atunci ce institut de învățământ are?
4. Dacă vei absolvi AFT din Sibiu poți sa ajungi in cadrul FOS?
5. Dacă vei absolvi AFN din Constanța poți sa ajungi in cadrul GNFOS?
Va mulțumesc!

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

1 - n-are liceul nimic cu asta, nu e de tine până nu devii CADRU (e pentru cadre militare din toate armele și specialitățile militare)

| mi25 a răspuns:

1. Nu poti ajunge in cadrul nici unei Forte de Operatiuni Speciala pana nu devi militar activ, bine instruit si cu o oarecare experienta. La ce militari activi se refera? De toate categoriile: ofiteri, subofiteri, SGP.
In aceste forte se recruteaza din unitatile operative cei mai buni militari, care indeplinesc conditiile cerute si reusesc la examenele speciale la care sunt supusi: medicale, fizice, psihice.
2. Deoarece nu conteaza ce liceu urmezi pentru a accede in institutiile de pregatire militara, nu trebuie sa urmezi obligatoriu liceul militar.