| leulfioros69 a întrebat:

Salutare! Anul asta trec a X-a la un liceu pe profilul turism si alimentatie si nu prea stiu la ce facultati pot aplica in viitor, pentru ca daca nu exista nicio facultate care sa imi placa, macar putin, trebuie sa ma mut la un alt liceu, pe alt profil. Ma poate ajuta cineva?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De fapt, nu-i musai sa faci o facultate, mai ales ca nu vine cu loc de munca asigurat.
Dupa ce termini a 10-a te poti duce la o profesionala de meserii, ori poti termina liceul, lua BAC-ul si daca nu ai chef sa mai dai la facultate, poti face o postliceala de meserii, de unde iesi calificat.

| SingleForOne a răspuns:

Facultatea de turism și alimentatie sau economie, comerț, turism și servicii (ects). Posibil să fie mai multe după alt nume, dar ECTS este cea principală.

| SingleForOne a răspuns:

Pe viitor, ieși mai sigur și mult mai bine cu facultatea de specialitate, față de postliceală. Nu îți garantează nimeni locuri de muncă, fie facultate sau postliceală, însă îți garantează cunoștințe mai bune și interacționezi mai bine cu oamenii, și obții un viitor mai valoros.

| Crescent a răspuns:

Poți să aplici la orice facultate dupa ce termini liceul