| Andrei1094 a întrebat:

Aseara am aflat ca am intrat la Facultatea de Geografie, unde am si vrut, dar am intrat la taxa la Cartografie care de asemenea a fost si prima optiune.As vrea sa stiu cum se poate face confirmarea ca sa pot urca la buget(sanse inca sunt fiind al 12-lea de la taxa)."Confirmare loc taxa"-cum scrie pe site-ul facultatii, mai pot urca la buget sau raman la taxa indiferent daca prin retrageri as putea sa urc la buget cu media pe care o am? Iar a doua varianta ar fi "Glisarea"-de care nu sunt prea sigur cum sta treaba-adica daca sunt la Cartografie la taxa dar in urma rerepartizarii as putea intra la Planificare Teritoriala la buget dar si la Carto tot la buget, am posibilitatea sa-mi aleg la ce vreau sa raman sau ma rerepartizeaza automat in functie de ordinea specializariilor de la inscriere? Chiar am nevoie de niste raspunsuri destul de rapide pentru ca maine(29) vreau sa ma duc in Bucuresti sa fac confirmarea locului si nu stiu ce sa aleg.Multumesc!

1 răspuns:
| alessia5158 a răspuns:

Se pare ca nu pricepi ceea ce se explica foarte clar :

* Prin confirmare, candidatii admisi POT OPTA pentru DOUA situatii diferite:
1. confirma locul ocupat, cu mentiunea de a ramane pe acel loc INDIFERENT de glisarile ulterioare(vezi formular TIP-CONFIRMARE)--- sunt doua:confirmare buget si confirmare taxa.
2.confirma locul ocupat, dar isi exprima dorinta de a participa la procesul de rerepartizare(glisare ), in urma caruia pot ocupa un loc la alt program de studii(specializare), in functie de optiunile exprimate pe fisa de inscriere(vezi formular TIP-GLISARE)

La procesul de rerepartizare participa TOTI candidatii declarati admisi care isi exprima dorinta de a GLISA si toti candidatii aflati pe lista de ASTEPTARE care nu si-au retras dosarul

In situatia in care dupa rerepartizare(glisarii) candidatii ADMISI INITIAL PE LOCURILE CU TAXA OCUPA UN LOC LA BUGET, se va restitui integral suma depusa in avans(taxa in avans, de minim 500lei) in baza chitantei doveditoare(original)

In concluzie:
** daca completezi formularul CONFIRMARE TAXA", confirmi locul ocupat si, citez din formular, "doresc sa il pastrez indiferent de glisarile ulterioare".In concluzie, ranai la "cu taxa" si NU participi la glisare --- nu iti incerci norocul!

** daca completezi formularul TIP GLISARE, confirmi locul cu taxa si, citez din formular, "doresc sa particip la procesul de rerepartizare(glisare) in urma caruia pot ocupa un loc la un alt program de studii(specializare) in functie de opriunile exprimate pe fisa de inscriere si media obtinuta.Imi asum responsabilitatea prezentei declaratii" Deci, confirmi locul cu taxa, castigat prin concurs, dar participand la rerepartizare, iti acorzi o sansa de a castiga un loc la buget.

Daca tu crezi ca ai o sansa ca sa ocupi un loc la buget la oricare din optiunile tale ( in ordinea decrescatoare a importantei lor) completeaza formularul tip glisare. Fiind al 12-lea pe lista celor cu taxa va trebui, in cazul completarii acestui formular, sa-ti asumi riscul de a castiga(prin glisare) un loc la buget la una din specializarile pe care NU le doresti ( banuiesc ca, geografia sau geografia turismului unde vor fi cele mai multe retrageri neconfirmari!).
Daca nu-ti asumi riscul de a fi bugetar la o specializare pe care NU o doresti, atunci completeaza formularul confirmare loc taxa(nu participi la glisare).In acest caz, ramai pe locul cu taxa la specializarea cartografie ( prima ta optiune!). Daca in anul I vei invata foarte bine si se mai retrag din cei "la buget", ai o sansa sa castigi un loc, tot la cartografie dar finantat(grant de studiu)

Citeste cu atentie tot ceea ce este cuprins la rubrica "Documente importante":http://geo.unibuc.ro/admitere.html