| Camper123 a întrebat:

Salutare care imi spune si mie rolul virgulei, cratimei, punctelor de suspensie, exclamarii, intrebarii, ghilimelelor?

Răspuns Câştigător
| CryShiAtat a răspuns:

Virgula poate marca fie o apoziţie, un substantiv în vocativ, sau o pauză în vorbire.
Cratina poate marca vorbirea directă (dialogul), poate elida o vocală sau poate fi folosită pentru rostirea în tempo-rapid a unei secvenţe.
Punctele de suspensie arăta o întrerupere în șirul gândirii, al acțiunii sau o omisiune dintr-un text.
Semnul exclamării marchează o poruncă, un îndemn, un sfat sau o exclamaţie.
Semnul întrebării marchează fie o întrebare fie o întrebare retorică.
Ghilimelele marchează un fragment reprodus întocmai după cum a fost spus sau scris de cineva.
Sper că te-am ajutat! happy

1 răspuns:
| darrio2007 a răspuns:

Nu iti spun pentru fiecare in parte.Desi daca esti la scoala ar fi trebuit sa stii asta din cartea de gramatica.Pentru a sti sa scrii corect in limba ta materna.Romana.