| andrew1997 a întrebat:

Salutare!

Cum se zice in franceza la aceasta forma politicoasa " Fiti amabil"?

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Simplu: être utile

| andrew1997 explică (pentru anonim_4396):

Nu as dori de pe translator, as dori o persoana sa-mi raspunda o persoana care stie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Soyez courtois

| Hexiled a răspuns:

Soyez courtois

| iMicutssa a răspuns:

Nu stiu sigur dar tin minte ca se zicea Soyez courtois

| asusus a răspuns:

Soyez courtois(Fii amabil
)

| munteanuic a răspuns:

Cred ca te referi la ceva gen: nu va suparati, unde e biblioteca? in cazsul acesta, poti traduce cu "escusez-moi". dar, daca totusi vrei sa ii spui cuiva sa fie potiticos, adica sa nu fie badaran, folosesti pentru singular "sois amable" si pentru plural "soyez amables".