| SlaYeR92 a întrebat:

De ceva timp am inceput sa ma gandesc serios si sa iau in calcul posibilitatea plecarii in strainatate sa fac facultatea (mai precis - Anglia). Problema e ca sunt deja in clasa a 12-a si am inteles ca e cam tarziu. In Romania, intentionez sa dau la POLI, preferabil FILS (Facultatea de Inginerie in Limbi Straine), sectia electronica & telecomunicatii.

Pentru cei care stiu despre ce e vorba, ce sanse am sa reusesc anul asta la o facultate in Anglia, pe domeniul precizat mai sus, si ce anume trebuie sa fac?

Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| Miiiiiru a răspuns:

Dinc ate stiu si eu e prea tarziu acum, mai ales ca toate facultatile de afara admit elevii pe baza unui dosar care trebuie sa fie cat mai complet.cat mai multe actiuni caritabile, actiuni extrascolare, voluntariate, cursuri, toate astea. daca consideri ca ai un dosar foarte foarte bine pus la punct si cat mai complet poti incerca.dar daca nu ai participat la astfel de chestii nu poti. sper ca te.am ajutat. Bafta! [funditabatting eyelashes]

2 răspunsuri:
| vvulp a răspuns:

Sunt clasa a 12-a si am cativa prieteni care anul trecut au fost admisi la diferita universitati in anglia si cativa care au aplicat anul asta.acum e prea tarziu, dosarele s-au depus pana prin ianuarie.majoritatea universitatilor cer doar media generala din liceu si un examen de certificare pentru limba engleza(cambridge sau IELTS de obicei) si bineinteles trebuie sa iei bacul, desi primesti raspunsul din timpul clasei a 12-a.

| Gaby10 a răspuns:

Pai importanta este media si cum descurci tu,trebuie sa ai mare grija la BAC, mai ales la limbi straine, Sunt de parere ca ai avea sanse daca
tu chiar crezi ca te pricepi si vezi aptitudinile!