| bonjordoking a întrebat:

Salutare,imi poate explica si mie cineva coresopndenta sunet-litera,mereu am avut probleme cu asta,si maine am teza,dar nu o inteleg defel... Help? Va multumesc, si dau funda big grin

Răspuns Câştigător
| PVAAVU a răspuns:

Literele=numarul de litere dintr-un cuvant.
Sunete=consoanele si vocalele (vezi ca la "x" sunt doua grupuri de sunete).la grupuri de litere ca :ce,ci,che,chi, ge, gi, ghe, ghi. Daca le ai singure intr-o silaba va fi un singur sunet. Daca le ai intr-o silaba cu o vocala in fata va fi un singur sunet. Daca are in fata o consoana va fi de doua litere.
Sper ca te-am ajutat. Funda?