| bonjordoking a întrebat:

Salutare,imi poate explica si mie cineva coresopndenta sunet-litera,mereu am avut probleme cu asta,si maine am teza, dar nu o inteleg defel... Help? Va multumesc, si dau funda big grin

1 răspuns:
| maria6 a răspuns:

Ghinda=6 litere, 5 sunete
gheata=6 litere, 4 sunete
pereche=7 litere, 6 sunete
Pentru a nu greşi, trebuie să desparţi cuvântul care conţine acest grup în silabe şi să observi următoarele:
- dacă silaba în care se găseşte grupul de litere mai are o vocală, atunci
literele e şi i din ce, ci, ge, gi, che, chi, ghe, ghi sunt numai litere ajutătoare (č, ğ, k’, g’);
- dacă silaba în care se găseşte grupul de litere nu mai are o altă vocală,
atunci e şi i din ce, ci, ge, gi, che, chi, ghe, ghi sunt atât litere ajutătoare, cât şi vocale (če, či, ğe, ği, k’e, k’i, g’e, g’i).