| dumbass_7741 a întrebat:

Imi puteti spune si mie un mod rapid si foarte usor de a invata? Fundita la cel mai bun raspuns!

Răspuns Câştigător
| Rabbit_6831 a răspuns:

Pasul 1 :

Relaxeazati mintea si corpul!

Pasul 2 :

I-a o carte (materia la care vrei sa inveti)!

Pasul 3 :

Urcate in pat cu aceea carte!

Pasul 4 :

Citeste pana retii!

Pasul 5 :

Dami funda de care ai ziis big grin!

10 răspunsuri:
| midnight a răspuns:

Eu citesc de cateva ori(cu atentie), dupa care repet ce-am citit(1data de 2ori de 3 ori, de cate ori e nevoie)si vad ce-am retzinut.mai stiu ca ciocolata face bine la memorie(si nu neaparat ciocolata, majoritatea dulciurilor) pentru ca pentru ca un neuron sa functioneze la capacitate normal are nevoie de glucide si moooolt oxigen.si anii de la istorie pe care trebuie sa-i invetzi te gandesti cam cum vin cifrele(propozitia asta are o exprimare de-ti pui mainile in cap da uite ca-ti explic cam cum vine). de ex...ai anul' 1914-1918(anii in care a avut loc primul razboi mondial).il invetzi prima oara pe 1918. si avem: ci fra 1(care apare la mai toti anii), cifra noua(pe care va trebui sa-o ti minte), cifra 1(care se repeta) si cifra 8(care e cu 1 mai mic decat9-ca tot am repetat cifra 1) si 1914 :invetzi 191 si cifra4 e de doua ori mai mare decat 8(e multiplu de 8)

Usor, nu?

| abcdefgh a răspuns:

Buna! Pai repeti de 5 ori sau ma rog de cate ori e nevoie ca sa iti intre in capbig grin sau faci ca si mine.Scrii lectia din nou pe un carnetel si asa retii mult mai repede.Pt mai mult ajutor la inv. i a odata pe zi o pastila de Memo Plus. Sunt f bune si nu-s nici chiar scumpe. Spor la invatat!

| bogdan_7896 a răspuns:

Cel mai bine inveti dimineata, si retii foarte usor

| adyth a răspuns:

Apuca'te de invatat cand esti cu mintea limpede, nu cand ti'e gandul in alta parte. Citeste cu voce tare si fii atent/a la ce citesti. Incearca sa iti faci o schema in minte cu punctele importante din lectie/text, pe care trebuie sa le dezvolti. Cu alte cuvinte fa'ti un plan de idei al continutului ca in caz ca uiti o fraza, sa stii despre ce e vorba si ce trebuie sa dezvolti, si asa iti va veni mai usor sa bagi si de la tine.

| Cheloo_4836 a răspuns:

Timpul sa fie cuprins intre orele 06-10 dimineata.Asezi cartea sau caietul de pe care inveti pe o masa, cu fata de masa galbena si masa sa fie goalawinking incaperea sa fie luminata de lumina naturala de la soarewinkingFunda?big grin

| andreii1 a răspuns:

Citesti un fragment si, ca sa vezi ce ai retiunt, scrii ideile principale pe niste foi. Dupa citesti iar fragmentu si verifici cu ce ai scris sa vezi daca mai poti adauga ceva, si treci mai departe. E foarte eficient!

| silvioara a răspuns:

Sa scrii pe telefon sau p mana rolling on the floor)))))))))(cum fk eu)

| laura_2173 a răspuns:

Pai citeste cu glas tare ceea ce ai d invatat si inregistreaza.te apoi asculta inregistrarea pana ai retinut tot

| valericapal a răspuns:

Citeste un pic din ea si repeta du aceea propozitia si tot asa si dupa aceea o repeti pe toata.eu asa fac si merge foarte bine. am invatat 5 lectii in 30 minute si an numai 11 ani

| as_6377 a răspuns:

Cinteste,de vreo 4-5 ori,ce ai de invatat, apoi spui o propozitie, apoi o spui pe a doua...si tot asa...(si dupa pune carte sau caietul sub perna si la fel o sa tii minte)-asta bunica mea mi-a spus,ca ea facea cind era mica,si functiona,si eu fac asta, si sincera sa fiu, chiar tin minte! big grin

Întrebări recente