| StefanAdrian911 a întrebat:

Salutare.
In luna Iunie, am examenul de capacitate de clasa a 8-a.
La Limba si Literatura Romana, nu stiu cum sa incep sa o invat.
Cum sa fac, incat sa nu ma incurc prin lectii? Sfaturi?

Răspuns Câştigător
| Anon1m086543 a răspuns:

Pai nu te stresa prea tare. Invata cat poti. La romana incearca sa inveti schita de la cum sa faci un eseu iar restul e usor trebuie doar sa stii definitiile de inceput, iar restul e la fel ca la toate. Sinonime, antonime alea alea sunt usoare si sunt sigura ca o sa le inveti repede. Cat despre matematica e nevoie sa faci teste dintr-alea din carti si ai sa vezi dupa vreo 10-20 de teste ca devine din ce in ce mai usor iar 6-7 iai sigur. Aaaa si nu uita sa te si odihnesti si relaxezi. In special cu o zi inainte de examen. Succes! big grin

1 răspuns:
| Ionut621 a răspuns:

Pai nu sti limba romana? Incepi cu inceputul.
Litere, apoi cuvinte, fragmente, compuneri, carti. Simplu!

Ca sa nu te incurci niciodata la romana trebuie sa inveti, sa repeti de 100 de ori pana iti intra in cap. E ca la istorie(dar mai usor).
Poate tu te referi sa nu te incurci la definitiile de la argumentarea nuvelei, unei opere lirice/epice, etc., hai sa iti spun cum fac eu, cand profa ne spune sa venim la pregatire, merg, ne da exercitii cu argumentari, eu le fac, exersand inveti! Si daca nu reusesc sa fac o argumentare, ma uit pe net si ma inspir de acolo, cu o propozitie si o dezvolt sau o fac mai simpla.
La orele de romana sa nu te incurci, nu inveti mecanic(tocit), pentru ca o sa uiti dupa si nu vrei asta, trebuie sa inveti cu o strategie, iti faci tu o schema cum e la Subiect-simplu sau multiplu. Si continui cum este subiectul, apoi incepi sa faci prin ce se exprima, eu am luat 8 la teza la romana si anul trecut am luat 6(primul semestru), iar al doilea 7. Deci am devenit mai bun cu aceasta strategie.